Marina ruse ka gjuajtur raketa supersonike kundër anijeve në një objektiv mashtrues në Detin e Japonisë, pretendoi ministria e mbrojtjes e vendit këtë mëngjes.

Në një deklaratë, ajo tha se raketat e lundrimit Moskit u qëlluan nga anijet raketore të Flotës së Paqësorit.

“Objektivi, i vendosur në një distancë prej rreth 100 kilometrash (62,14 milje), u godit me sukses nga një goditje e drejtpërdrejtë nga dy raketa lundrimi Moskit”, tha ministria e mbrojtjes.

Raketa P-270 Moskit është një raketë lundrimi supersonike me rreze të mesme veprimi me origjinë sovjetike, e aftë të shkatërrojë një anije brenda një rrezeje deri në 75 milje.

Kjo vjen një javë pasi dy avionë bombardues rusë, të aftë për të mbajtur armë bërthamore, fluturuan mbi Detin e Japonisë për më shumë se shtatë orë në atë që Moska tha se ishte një “fluturim i planifikuar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb