Në futboll asgjë nuk është e pamundur, Cremonese vë në jetë një mrekulli të vërtetë duke eliminuar Napolin brenda në “Maradona”. Të paktë ishin ata që e mendonin një përfundim të tillë, por ekipi i Ballardini rezistoi deri në fund, dërgoi ndeshjen te penalltitë aty ku ishin perfek duke siguruar një biletë për në fazën çerekfinale të Kupës së Italisë ku do të përballen me Romën.

220321789 14c70b7e F101 49fe 8022 618827502553

Kjo sfidë do të kujtohet gjatë pasi për herë të parë në histori e gjithë trupa gjykuese ishin femra.

Spalletti kishte bërë një rotacion thuajse të plotë, ndërsa në minutën e 18-të Cremonese i befasoi duke kaluar në avantazh me Pickel. Napoli reagoi shpejt duke përmbysur shifrat brenda 3 minutash. Në minutën e 33-të Jesus gjatë zhvillimeve të një goditje këndi përfitoi duke barazuar rezultatin, ndërsa në të 36-të Simone me një goditje të bukur me kokë kaloi Napolin në avantazh.

213226797 32fa8418 19c6 4e76 8821 E231c73f541f

Atëherë kur gjithçka po shkonte drejt fundit, në minutën e 86-të, Cremonesi kapi të përgjumur në mbrojtjen duke barazuar rezultatin në 2-2 e duke e dërguar ndeshjen në shtesë.

221753461 2824c6a1 Cf2d 4454 91d5 17292a38af10

Cremonese mbrojti me fanatizëm rezultatin duke bërë që fati i këtij takimi të vendosej te penalltitë, aty ku ishin perfekt, pesë gjuajte 5 gola, ndërsa Labotka tradhtoi Napolin duke dhuruar befasinë e madhe në këtë raund të Kupës së Italisë.