Nasa ka njoftuar se ka gjetur mbetje organike alienësh në një hënë te huaj, gjatë kërkimive të jetës jashtëtokësore.

Përbërjet që u gjendën në Enceladusin e Hënës së Saturnit janë përbërësit e aminoacideve, blloqe ndërtuese të jetës, shkruan The Independent.

Shkencëtarët e përshkruajnë gjetjen si një “pjesë të rëndësishme të enigmës” nëse mund të ketë jetë diku tjetër në sistemin tonë diellor.

Enceladus konsiderohet gjerësisht një nga hapësirat më të përshtatshme për të gjetur jetën në sistemin tonë diellor.

Gjetjet e reja vijnë nga misioni Cassini i Nasa, i cili përfundoi në shtator 2017 kur anijet fluturuan në sipërfaqen e Saturnit. Por përpara se të ndodhte kështu, ajo fluturoi nëpër pllaka që shpërthejnë nga sipërfaqja e Encaladus, duke dërguar të dhëna rreth tyre përsëri në Tokë, e që është ende duke u eksploruar nga shkencëtarët.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: