Kryeministrat ndër vite kanë pësuar probleme të tmerrshme shëndetësore në zyrë që kanë përfshirë goditje në tru, sulme në zemër dhe madje edhe varësi nga amfetamina.

Boris Johnson është kryeministri i parë britanik, që u sëmur në këtë dekadë gjatë kohës që mbante detyrën, por në të kaluarën disa nga paraardhësit e tij më të shquar politikë u sëmurën gjatë kohës që ishin në detyrë, në Britani..

Veçanërisht, heroi Johnson Winston Churchill kaloi dy herë në pneumoni gjatë Luftës së Dytë Botërore, shkruan Daily Mail. I nderuar si një hero i luftës dhe i famshëm për karakterin e tij të guximshëm dhe energjinë e mrekullueshme, Winston Churchill askush më pak nuk luftoi me shëndetin se ai gjatë kohes që ishte në pushtet.

Ai pësoi një sulm të butë në zemër ndërsa ishte në Shtëpinë e Bardhë në Uashington në vitin 1941, vetëm një vit pasi mori përsipër kryeministrin, dhe kontraktoi pneumoni dy vjet më vonë.

Vetëm disa javë para përfundimit të konfliktit, më 11 shtator 1918, Kryeministri Liberal, David Lloyd George u gëzua nga turmat, që u rreshtuan rrugët për të përshëndetur ardhjen e tij në Manchester. Por brenda disa orësh, ai nuk u ngrit dot nga shtrati pasi e kapluan ethe, shkruan ‘shqip’.

Lloyd George kaloi 10 ditët e ardhshme i izoluar në dhomë, me një aparat, që e ndihmonte të merrte frymë. Vuajtjet e tij u shtuan pasi lajmet shkruanin se do t’i dorëzonin armikut gjerman një grusht shteti propagandistik.

Por për të mos lejuar këtë, Lloyd George tha se shëndeti i tij po përparonte në mënyrë të kënaqshme, por po qëndronte në shtrat. Ai kaloi 11 ditë në spital dhe u lidh në një ventilator para se të shërohej. Sëmundja do të vazhdonte të vriste më shumë se 200,000 njerëz në Britani dhe miliona në mbarë botën.

Anthony Eden, i cili shërbeu në kabinetin e luftës së Churchill dhe e pasoi atë në vitin 1955, pati një histori të gjatë për shëndetin, i cili e pengoi atë të merrte përsipër të largohej më shpejt nga Churchill i sëmurë. Ai ka vuajtur nga një ulçerë e lidhur me stresin për dekada, por iu nënshtrua një operacioni në vitin 1953 që e la atë në dhimbje, duke kërkuar më shumë operacionit.

Harold Wilson, kryeministër nga 1964 deri në 1970 dhe 1974 deri 1976. Harold Wilson kishte dy mandate në detyrë. Ekspertët e gjuhëve besojnë se fjalimet e Commons të Liderit të Punës në mesin e viteve 1970 tregojnë shenja tregimi të rënies mendore dhe aluzion në fillim të demencës.

Njoftimi i befasishëm i Wilson në pranverën e vitit 1976 se ai po jepte dorëheqjen çoi në një mori teorish konspirative. Por hulumtimi mbështet qëndrimin e mbajtur të gjatë se ai vuante nga një formë e çmendurisë. Ai më vonë u diagnostikua me Alzheimer. Ai gjithashtu do të vazhdonte të diagnostikohej me kancer të zorrës së trashë, e cila përfundimisht çoi në vdekjen e tij në 1995.

Gordon Brown me detyrën e kryeministrit për tre vjet nga 2007 deri në 2010. Kryeministri i Laburists vuajti nga problemet me dekada me shikimin, përfshirë edhe gjatë mandatit të tij tre-vjeçar.

Problemet e tij filluan dekada më herët, kur ai humbi shikimin në syrin e tij të majtë dhe pësoi një humbje të shikimit në syrin e tij të djathtë, megjithë katër operacione madhore, pas një goditje në kokë gjatë një ndeshjeje në regbi të shkollës. Ai u përpoq me vizionin e tij të kufizuar, por pësoi probleme të mëtejshme në Shtator 2009.

Në vitin 2017, duke diskutuar për incidentin ai tha që vazhdoi të punonte për një javë pa qenë në gjendje të shihej siç duhet dhe pa njoftuar kolegët. “Kur u zgjova në Downing Street një të hënë në shtator, e dija se diçka nuk ishte në rregull,” tha ai. ‘Vizioni im ishte i mjegullt’.

Ai u dërgua në Spitalin e Syrit Moorfields në Londër dhe u tha se kishte nevojë për kirurgji për një retinë të shqyer. Por pas ekzaminimeve të mëtejshme u vendos që ishte e panevojshme dhe mund të çojë në komplikime të mëtejshme.

Toni Bler është kryeministri Laburist më jetëgjatë, , me një dekadë në pushtet nga 1997 deri në 2007. Ai ishte gjithashtu ishte një nga më të rinjtë kur mori detyrën në moshën 43 vjeç, dhe u pa si i aftë dhe aktiv. Në 2003, 50-vjeçari i atëhershëm kaloi pothuajse pesë orë me mjekët pasi pësoi dhimbje gjoksi. Ai u dërgua në Spitalin e afërt Stoke Mandeville.

Por ai u transferua më pas në spitalin Hammersmith të Londrës i cili ka një njësi të veçantë të kujdesit koronar. Mjekët atje kryen një seri kontrollesh dhe diagnostikuan takikardinë supraventrikulare, në të cilën zemra rrah shumë më shpejt se zakonisht.

Ata i dhanë një version kardio një trajtim për të rregulluar rrahjet e zemrës përpara se ta linin të kthehej në Downing Street. Një vit më pas ai iu nënshtrua një operacioni të vogël nën anestezion lokal për një “rrahje zemre”.

Theresa May është kryeministrja britanike nga 2016 deri në 2019. Ajo u diagnostikua me diabet tip 1 në vitin 2012 ndërsa ishte Sekretare e Brendshme. Ky version i çrregullimit të pankreasit do të thotë që ajo duhet të ruajë nivelin e sheqerit në gjak me injeksione në insulinë.

Komplikimet nga rastet e rënda mund të përfshijnë një humbje të qarkullimit të gjakut në ekstremitetet, duke çuar në amputime, ndërsa nivelet e larta dhe të ulëta të patrajtuara të sheqerit në gjak mund të çojnë në gjendje kome dhe ndoshta vdekje. Por ajo besohet se ka mbajtur shëndet të fortë ndërsa injekton veten me insulinë disa herë në ditë. Ajo ishte një fanse e shquar e kodrës që po shëtiste me burrin e saj Filipin.

Ajo gjithashtu përdori teknologjinë moderne për të mbajtur të rregulluar gjendjen e saj, duke përdorur një monitor FreeStyle Libre, i cili lejon diabetikët të përdorin një aplikacion të telefonisë celulare për të monitoruar nivelet e sheqerit, duke hequr nevojën për të testuar duke përdorur një test gjaku të mprehtë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb