Më shumë se 8.3 milionë njerëz kanë nevojë për ndihmë humanitare në Somali, ku segmente të konsiderueshme të popullsisë janë në prag të urisë, tha agjencia e ndihmës e Kombeve të Bashkuara.

Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA) tha se në mungesë të fondeve adekuate dhe kapaciteteve të zgjeruara, uria parashikohet midis prillit dhe qershorit në tre grupet e popullsisë duke përfshirë rrethet rurale Baidoa dhe Burhakaba, si dhe njerëzit e zhvendosur brenda vendit  (PZHBV ) në Baidoa dhe Mogadishu.

“Somalezët janë më të uritur, më të sëmurë se një vit më parë, duke shtyrë një numër gjithnjë e më të madh njerëzish të mbështeten në ndihmën humanitare për mbijetesë,” tha OCHA në përditësimin e saj të fundit mbi situatën humanitare në Somali.

OCHA tha se edhe nëse nuk shfaqet zi buke, situata humanitare është jashtëzakonisht alarmante pasi më shumë se 6.3 milionë somalezë pritet të përballen me nivele të larta të pasigurisë ushqimore midis janarit dhe marsit, duke përfshirë 322,000 në nivele katastrofike të pasigurisë ushqimore.

“Nivelet kumulative të vdekshmërisë së tepërt mund të jenë aq të larta sa në vitin 2011, kur pothuajse 260,000 njerëz humbën jetën, të paktën gjysma prej tyre fëmijë. Vetëm në vitin 2022, 1,049 fëmijë vdiqën në qendrat e ushqyerjes dhe shumë të tjerë pa hyrë as në qendra,” tha OCHA.

Kriza është shkaktuar nga dështimi historik i katër sezoneve radhazi me shi, konflikti i vazhdueshëm, zhvendosja dhe çmimet e larta të ushqimeve që kanë lënë miliona njerëz në rrezik dhe po i shtyjnë njerëzit në Somali në prag të urisë.

OCHA tha se thatësira aktuale është më e gjata dhe më e rënda në historinë e fundit dhe ka tejkaluar thatësirat e 2010/2011 dhe 2016/2017 për sa i përket kohëzgjatjes dhe ashpërsisë.

OCHA tha gjithashtu se përshkallëzimi i fundit i ofensivës ushtarake kundër al-Shabab, përveç tensioneve të vazhdueshme politike dhe ndërklanore, ka rezultuar në ndikime të rëndësishme humanitare duke përfshirë rritjen e zhvendosjes dhe sulmet hakmarrëse.

“Në përgjithësi, pritet që deri në 450,000 civilë të tjerë të zhvendosen për shkak të konfliktit në vitin 2023,” paralajmëroi OCHA, duke vënë në dukje se shqetësimet e mbrojtjes përfshijnë ndarjen e përhapur të detyruar të familjes, sulmet pa dallim kundër civilëve, kufizimet e lirisë së lëvizjes, rekrutimin e detyruar, rrëmbimet dhe shkatërrimi i infrastrukturës civile.

OCHA besonte se operacionet ushtarake në vazhdim ofrojnë një mundësi për akses të zgjeruar në zonat më parë nën kontrollin e al-Shabab si dhe gjasat në rritje të pasigurisë së përhapur dhe përkeqësimit akut të aksesit humanitar.

“Kjo pasiguri do t’u kërkojë partnerëve të ushtrojnë fleksibilitet në programim për t’iu përshtatur pasigurisë në ndryshim, për të vlerësuar dhe ofruar ndihmë në zonat e rikuperuara rishtazi si dhe për t’u angazhuar në avokimin e koordinuar për mbrojtjen e civilëve,” tha OCHA.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb