Të dhënat e publikuara së fundmi të mbledhura nga një treg ushqimor i gjallë në Wuhan të Kinës, e kanë lidhur Covid-19 me rakun, duke i shtuar peshë teorisë se kafshët e infektuara të shitura në vend filluan pandeminë e koronavirusit.

Tamponat e mbledhura nga tezgat në tregun e ushqimeve të detit Huanan në dy muajt pas mbylljes së tij më 1 janar 2020, u gjetën më parë se përmbanin si Covid ashtu edhe ADN njerëzore. Kur gjetjet u publikuan vitin e kaluar, studiuesit kinezë deklaruan se mostrat nuk përmbanin ADN të kafshëve.

Ky përfundim është hedhur poshtë nga një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh.

Zbulimi nuk dëshmon se rakun ose kafshët e tjera të infektuara me Covid shkaktuan pandeminë, por megjithatë shkencëtarët besojnë se kjo është e mundur.

Dyshimet e forta se Covid-19 e ka gjenezën nga laboratorët kineze janë përforcuar shumë së fundmi nga SHBA-të.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: