Pastroni trupin nga helmet dhe zvogëloni fryrjen me vetëm një filxhan çaj. Përbërja kryesore e kësaj pijeje është koriandra.

Koriandra është e njohur edhe si majdanoz kinez, por përdoret edhe në të gjitha kuzhinat e botës. Fletët e freskëta, farat e thata dhe pjesët e tjera të kësaj bime janë jashtëzakonisht shëruese.

Koriandra është e pasur me vitaminat A, K dhe C, si edhe me minerale të cilat gjenden në fletët e koriandrës. Vetes i siguron sasi të konsiderueshme kalciumi, seleni, magnezi, mangani dhe fibra.

Trajton pothuajse të gjitha problemet me veshkat, midis tjerash edhe gurin në veshka. Shëron diarrenë, sepse eliminon nga zorrët bakteret dhe infeksionet. Stimulon mëlçinë. Përmirëson shikimin dhe pengon lloje të ndryshme problemesh me sytë Eliminon konjunktivitin.

Përmirëson proceset e tretjes. Është diuretik i madh. Eliminon shtresat yndyrore nga trupi. Kontrollon nivelin e kolesterinës. Shëron të thatin në gojë, sepse ka cilësi antiseptike. Ul nivelin e sheqerit në gjak.

Pritni fletët e koriandrës dhe majdanozit. Nxirrni të dyja bimët në një tenxhere dhe hidhni ujë derisa të mbulohen gjethet.

Vendosni në pllakë shporeti dhe zieni. Kur uji të fillojë të vlojë, ulni temperaturën dhe lëreni çajin të vlojë edhe 10 minuta.

Pas 10 minutash tenxheren hiqeni nga shporeti dhe lëreni çajin të ftohet. Kur të ftohet tërësisht, çajin kullojeni, qiteni në një shishe dhe mbylleni. Pini një gotë çaj të ftohtë në ditë.

Pas një jave do të vëreni përmirësimin. Urina do të ndryshojë, ndërsa trupi do të fillojë t’i nxjerrë helmet nga organizmi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb