Rrugëtimi i autorëve të huaj anembanë botës drejt edicionit të II i filmit nderkombetar dhe Fotografisë, u përmbyll sonte me plot çmime të dhëna në Amfiteatrin e Tiranës.

Poshtë yjeve dhe rrethuar nga entuziazmi dhe energjia e mirë, plot 22 nga 50 producentë pjesëmarrës u shpërblyen për punën e tyre kreative. 6 fotografë, për syrin e tyre të mprehtë dhe detajist.

Ishte juria me profesionistë të fushave të ndryshme, ata që i mirëpritën këta turistë të etur jo vetëm për art, por edhe për histori e kulturë.

Çmimi për “Fotografinë më të mirë” shkoi për Michael Stoeger me “Wintery Skies”.

“Faleminderit shumë! Kjo nuk ndodh çdo ditë! Jam i lumtur që jam ketu dhe i prekur shumë për këtë çmim. Për këtë foto do thoja është realizuar në Jug të Australisë. Shtëpia jonë e vërtetë, është Universi. E di këtë që fëmijë, ndonëse kur rritesh shpesh e harron këtë gjë”, – u shpreh Michael Stoeger.

Çmimi për “Filmin më të Mirë”, shkoi për Julien Guéraud me “Quest for Silence”; film ky për zhurmat e jetës dhe betejat me to.

“Ky është çmim shumë i rëndësishëm për mua, sepse nuk do e mendoja kurrë përpara pesë vitesh, ndërsa punoja në dhomën time të vogël, se do ta fitoja. Jam shumë i lumtur që ndodhem këtu në këtë vend të bukur si Shqipëria, me njerëz të mrekullueshëm”, – u shpreh Julien.

Çmimi nga vetë organizatorët e Travel Fest Festival, iu dha Mikael Kyster për dokumentarin e shkurtër e komik “The Kyster Family in Albania”.

Në këtë festival, nuk munguan videocall-et nga autorët e mos pranishëm dhe një prej tyre ishte edhe ajo e Mikaelit.

Ai i mëshoi me përshëndetjen e tij, të njëjtës shprehi të veçuar nga produksioni i tij, se “Çmimi i vërtetë nuk është një trofe, por njerëzit që gjithkush takon rrugës”, duke iu referuar kështu eksperiencës së kaluar në Travel Fest Albania.

Ndërsa përshtypjet për bukurinë dhe vlerat e Shqipërisë, veçse artikuloheshin nga një çmim në tjetër, nga një autor në tjetër, pati edhe lëvdata nga pjestarët e jurisë; të gjithë u bënë bashkë jo vetëm për organizimin në përmasa të mëdha, por mbi të gjitha për cilësinë e origjinalitetin e filmave konkurrues.

“Jam befasuar! Kam parë disa dokumentarë shumë interesantë për nga ndërtimi, struktura dhe filozofi shumë të thjeshta. Kam parë shumë pak fryrje, modele tipike…”, – u shpreh Ermal Hasimja, ndërsa shtoi në nota humori: “E sigurt, vitin tjetër do të jem edhe unë konkurrues”.

Çmimi për kategorinë “Mjedisi dhe Ekologjia” shkoi për regjisorin Karsten de Vreugd me “Paved Paradise”.

“Një falenderim i veçantë shkon për vullnetarët e këtij festivali, që kanë punuar fort për realizimin, si dhe njerëzit pas kamerave. Pa ta, nuk jemi asgjë”, – tha de Vreugd.

Prej datës 3 deri më 7 Korrik, 112 filma janë transmetuar në Tiranë, Durrës e Gjirokastër. 112 filma bënë të mundur të zgjonin shqisat e një audience të gjerë.

Edicioni i II ishte padyshim rendës i edicionit të I për nga suksesi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: