Princi Harry ishte i ftuar special në ‘Aktuellen sportstudio’, një emision gjerman i ZDF, mbrëmjen e së shtunës, 9 shtator, për të promovuar ‘Invictus Games’, garën sportive të stilit paraolimpik që ai themeloi në 2014 për veteranët e sëmurë dhe personelin ushtarak që shërben sot.

Duka i Sussex nuk arriti të shënonte asnjë gol në një lojë futbolli të luajtur nga të ftuarit gjatë emisionit. Në lojë mysafirët duhej të shënonin përmes hapjeve të vogla në 2 kënde të një porte futbolli.

Për të shënuar një pikë, ata duhej të gjuanin me saktësi topin përmes portës – një lojë e njohur për panairët në të gjithë vendin.
Loja filloi keq për Princin pasi ai nisi i pari, duke gjuajtur ndërsa turma duartrokiste.

Duke bërë shaka me turmën e portës përpara se të bënte goditjen e tij të parë, ai tha: “Ju mund të dëshironi të lëvizni!”

Princi 38-vjeçar humbi gjashtë përpjekje dhe u mposht përfundimisht nga ministri 63-vjeçar i Mbrojtjes i vendit Boris Pistorius, të cilit i nevojitej vetëm gjuajtja e tij e parë për të mposhtur princin dhe më pas shënoi një të dytë radhazi.

I pyetur se cila do të ishte basti e tij nëse humbiste gjuajtjet e tij, princit iu tha se do të duhej të vishte një fanellë vendase gjermane, por atij i vendosën shallin e klubit lokal FSV Mainz 05 pasi nuk mund të gjendej asnjë këmishë.

Harry, i cili thuhet se është një tifoz i Arsenalit, me siguri nuk do të jetë i kënaqur me këtë penallti pasi skuadra e tij u eliminua nga Liga e Kampionëve nga klubi vendas Bayern Munich në paraqitjen e tyre të fundit në kompeticion.

Lojërat Invictus u nisën zyrtarisht në Dusseldorf në një ceremoni hapëse vezulluese disa orë më parë në arenën Merkur-Spiel, ku më shumë se 500 pjesëmarrës nga 21 kombe do të garojnë në garën sportive.

Harry i nisi lojërat dyvjeçare i vetëm në Dusseldorf, Gjermani, pasi gruaja e tij Megan mbeti në shtëpi në Kaliforni me dy fëmijët e tyre të vegjël.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb