Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur të martën aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë kundër 29 personave, të cilët dyshohen se kanë kryer veprat penale, “pastrimi i parave”, “organizimi i skemave piramidale, bixhozit të paligjshëm” si dhe “ndihma”.

Në njoftimin e Prokurorisë, të pandehurit me inicialet, (S.K. A.D. A.K. Z.Z. B.A. B.B. B.B. F.M. N.P. N.E. N.E. H.E. B.B. T.D. D.SH. B.S. A.H. A.L. B.I. P.N. A.B. A.R. I.J. I.V. S.B. S.B. R.N. B.M. B.K) është thënë se duke vepruar qoftë vetëm apo në grup, kanë pasur synim përfitimin e kundërligjshëm, si dhe kanë organizuar lojëra të fatit për të cilat nuk kanë pasur licenca.

Përveç kësaj, në njoftimin e Prokurorisë së Shtetit është thënë edhe se të pandehurit dyshohet se një periudhë të gjatë kohore kanë qenë të përfshirë në aktivitet kriminale të pastrimit të parave të fituara me anë të veprave penale./rel

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb