Trupat ruse bombarduan gjashtë komunitete në rajonin e Sumy.

Deklarata përkatëse u bë nga Shefi i Administratës Ushtarake Rajonale Sumy, Dmytro Zhyvytskyi në Telegram.

Sipas guvernatorit të rajonit, komunitetet Esman, Hlukhiv, Putyvl, Znob-Novhorodske, Druzhba dhe Shalyhyne u vunë nën zjarrin e armikut.

Rusët hapën zjarr ndaj komunitetit Esman rreth orës 11:00. Askush nuk u lëndua.

Në komunitetin Hlukhiv, pas orës 11:40, pushtuesit filluan tre sulme MLRS nga territori i Rusisë në drejtim të një fshati kufitar.

Armiku sulmoi komunitetin Shalyhyne me artileri fuçi. U regjistruan nëntë sulme me raketa.

Rreth orës 18:00, rusët bombarduan përsëri komunitetin Putyvl me artileri fuçi. Janë regjistruar gjithsej 15 goditje.

Rreth orës 21:00, rusët goditën komunitetin Znob-Novhorodske me njësi artilerie vetëlëvizëse, u regjistruan gjashtë sulme.

Armiku përdori gjithashtu artileri vetëlëvizëse për të bombarduar komunitetin Druzhba. Janë regjistruar gjithsej 20 goditje. Si pasojë e granatimeve është dëmtuar një linjë e furnizimit me energji elektrike.

Që nga fillimi i nëntorit, trupat ruse bombarduan zonat kufitare të rajoneve Chernihiv dhe Sumy më shumë se 170 herë, duke përdorur artileri, mortaja, aviacion dhe dronë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb