Mendoni për një miliard elefantë, ose, nëse dëshironi, për 80 milionë balena blu ose 822,000 kulla Eifel: nëse këto paraqitje mund të imagjinohen, secila prej tyre na tregon sasinë e plastikës së prodhuar nga njeriu që nga shpikja e saj, e cila u zhvillua rreth vitet pesëdhjetë të shekullit të kaluar, shkruan focus.it.

Në fakt, sipas një studimi të publikuar në Science Advances, sasia e plastikës së prodhuar në rreth 60 vjet ishte 8 miliardë e 300 milionë tonë.

Ky përfundim u arrit nga një grup studiuesish nga Universiteti i Xhorxhias, Universiteti i Kalifornisë dhe Shoqata e Arsimit të Santa Barbara dhe Detit.

Studiuesit analizuan prodhimin, përdorimin dhe fatin e plastikës që u bë gjatë kësaj periudhe.

Nga sasia e plastikës së prodhuar gjatë gjithë këtyre viteve, 2 miliardë tonë përdoren ende, ndërsa 6,3 miliardë tonë tashmë janë bërë mbetje: nga kjo, vetëm 9% është ricikluar (një gjë e vogël), 12% është djegur dhe 79% kanë përfunduar në mjedisin tokësor dhe detar.

Sipas studiuesve, deri në vitin 2050 do të ketë një prodhim që do të arrijë në 12 miliardë tonë globalisht. Prodhimi i plastikës në vitet pesëdhjetë nuk i kalonte 2 milionë tonë në vit, ndërsa sot ka arritur në 400 milionë tonë në vit.

“Një sasi e madhe e plastikës që ka prodhuar njeriu nuk është në asnjë mënyrë e biodegradueshme dhe kjo do të thotë se do të mbetet me ne për shekuj, nëse jo për mijëvjeçarë dhe kjo duhet të na bëjë të mendojmë për mënyrën se si e përdorim plastikën dhe çfarë bëjmë me të dikur. përdorur”, tha Jenna Jambeck, një nga studiuesit e përfshirë në studim.

Studimi nuk u ndal thjesht në vlerën globale, por analizoi sasinë e rrëshirave, fibrave dhe aditivëve të përdorur nga industritë dhe të sintetizuara sipas llojit dhe konsumit të bërë në sektorë të ndryshëm.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: