Oleksiy Danilov, Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes, shprehu besimin e tij se në rast se Rusia përdor armë bërthamore kundër Ukrainës, përgjigja ndërkombëtare do të ishte e menjëhershme dhe drastike.

Deklarata erdhi ndërsa zyrtari i lartë i sigurisë po fliste në emisionin “Great Lviv Speaking”.

“Nëse ata do t’i drejtohen këtij akti varet vetëm nga ajo që ka në mendjen e Putinit. Mund të them se nëse, Zoti na ruajt, edhe nëse përdoret një armë taktike bërthamore kundër vendit tonë, përgjigja e botës do të jetë e menjëhershme dhe absolutisht radikale. Unë’ Jam më se i sigurt për këtë”, theksoi zyrtari.

Lidhur me pretendimin se bota nuk do të ofrojë asnjë përgjigje dhe do ta lërë këtë lëvizje të rrëshqasë, zyrtari theksoi se do të ishte hera e parë që armët bërthamore mund të përdoren që nga Lufta e Dytë Botërore, kur Japonia u bombardua.

“Kjo mund të jetë përpjekja e parë e tillë nga një komb për të përdorur armë bërthamore. Prandaj bota, është mjaft e qartë, duhet të reagojë ndaj saj. Jam më se i sigurt se ata do të reagojnë,” tha sekretari i NSDC.

Në të njëjtën kohë, Danilov tha se asgjë nuk mund të përjashtohet, por armët taktike bërthamore nuk mund të shkaktojnë dëme masive në një zonë të madhe.

“Ne të gjithë duhet të kuptojmë se çfarëdo që ka të bëjë me përdorimin e armëve bërthamore taktike nuk është njësoj si Hiroshima apo Nagasaki – kjo është një situatë krejtësisht e ndryshme. Këto janë mjete që mund të mbulojnë 10, 5 ose 20 kilometra katrorë, varësisht se sa i çmendur është fqinji ynë – Federata Ruse – mund të marrë. Megjithatë, ne duhet të përgatitemi vërtet për çdo zhvillim, duke marrë parasysh fqinjin e çmendur që kemi pranë. Siç thonë ata, për fat të keq, ne nuk mund të zgjedhim fqinjët tanë”, shtoi sekretari i NSDC. .

Zyrtari tha se në të ardhmen e afërt, NSDC do të nxjerrë rekomandime për popullatën civile se si të veprojnë në rast të kërcënimeve të tilla siç janë hartuar tashmë.

“Këto rekomandime do të publikohen. Për më tepër, ka shumë informacione të dobishme për këtë në media. Por unë do të thoja se strehimi në një bodrum në rast të ndonjë kërcënimi është një gjë thelbësore. Mund të flas për këtë për një një kohë të gjatë sepse kemi shumë informacione”, tha zyrtari i sigurisë.

Sekretari i NSDC shtoi se ekspertët e mbrojtjes rekomandojnë që qytetarët të mos qëndrojnë në shtëpi prej druri në momentin e alarmit. Një strukturë betoni, mundësisht një bodrum, është një opsion i rekomanduar.

Siç është raportuar, Agjencia Qendrore e Inteligjencës e SHBA tha se nuk panë shenja se Rusia po përgatit arsenalin e saj bërthamor për përdorim aktual.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb