Pas deklaratave të së dërguarit të Posaçëm Donald Trump për marrëveshjen Kosovë-Serbi, Richard Grenell, vjen një reagim nga ministri i Jashtëm serb Iviça Daçiç. Grenell në vizitat e tij më Thaçin dhe Kurtin ka përsëritur kërkesën e Washingtonit që Kosova të heq taksën, ndërkohë i ka bërë thirrje Serbisë që të ndalë fushatën kundër pavarësisë së Kosovës.

Një kërkesë të tillë ndërkohë e ka kundërshtuar Daçiç, duke thënë se ndalja e një fushate të tillë ndaj pavarësisë së Kosovës nuk mund të kompensohet vetëm me heqjen të taksës.

“Ndalja e fushatës për heqjen e njohjeve nuk mund të kompensohet me heqjen e taksës”, pohoi ministri serb. Po ashtu ai tha se presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, ka rikujtuar se pozicioni i Beogradit mbetet i njëjtë, dialogu duhet të vazhdojë, por vetëm me heqjen e taksës.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb