Në shtator, SHBA planifikon të shpallë një paketë ndihme për Ukrainën për vitin 2024.

“Në vjeshtë, ne do të shpallim një paketë tjetër ndihme që do të mbështesë Ukrainën gjatë gjithë vitit 2024. Tani po diskutojmë këtë paketë prej 60 miliardë dollarësh, e cila mendoj se do të zbatohet në shtator. Paketa është planifikuar të miratohet përpara zgjedhjeve presidenciale në SHBA, tha ish-Përfaqësuesi Special i SHBA-së për Negociatat e Ukrainës Kurt Volker në një konferencë në Odesa.

Ai shtoi se SHBA ka fonde të mjaftueshme për të mbështetur kundërsulmin e Forcave të Armatosura të Ukrainës, e cila pritet të fillojë në fillim të verës dhe të zgjasë deri në vjeshtë.

Më herët, Volker tha se fondet që do të përdoren për rindërtimin e Ukrainës duhet të transferohen në një fond investimi të krijuar posaçërisht. Gjithashtu, sipas tij, është e nevojshme të krijohet një organ i posaçëm ekzekutiv që do të rregullojë procesin e rimëkëmbjes së Ukrainës.

Sipas ekspertëve, procesi i rindërtimit të Ukrainës pas luftës duhet të përfundojë deri në qershor 2026.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb