Psikologët besojnë se ëndrra në të cilën biem mund të shoqërohet me një ndjenjë tradhtie Kryesisht ëndrrat, por edhe ankthet shoqërohen me ndonjë eksperiencë pak a shumë traumatike nga jeta reale, dhe për këtë ne përjetojmë shumë gjëra përsëri kur flemë gjumë.

Disa ndodhin para syve tanë qartë, ndërsa të tjerat nëpërmjet simbolikës, shpjegojnë psikologët. Ata gjithashtu besojnë se shkaku i ëndrrave të tilla qëndron në frikën e shtypur dhe në përvoja të ngjashme traumatike.

Duhet t’ju ketë ndodhur të paktën një herë të zgjoheni nga gjumi, sepse e keni ndier veten duke rënë, pas së cilës zemra po ju rrihte shpejt.
Psikologët kanë arritur në përfundimin se ëndrra në të cilën biem duhet të lidhet me situata në të cilat ndihemi të tradhtuar dhe pa mbështetje të mjaftueshme, shkruan tg.

Një ëndërr e tillë mund të ndodhë edhe kur ne përgjithësisht jemi të zhgënjyer në jetë, kur një marrëdhënie emocionale përfundon ose kur një mik që nuk e prisnim që do të na braktiste.

Në shumicën e rasteve, psikologët e interpretojnë këtë ëndërr si një “thirrje” nga vetëdija jonë, për të përballuar emocionet tona dhe për të kapërcyer më lehtë përvojën e braktisjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: