Ambasadori rus në Beograd, Alexandër Boca-Kharchenko shpreson që Serbia të mos ndryshojë qëndrimin e saj për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë.

Në një komunikim për mediat ai ka theksuar se sanksionet nuk janë një hap miqësor , sidomos të këtyre dimensioneve , ndërsa shtoi se beson që Serbia nuk do t’i bashkohet kësaj nisme.

“Gjëja më e rëndësishme është që Serbia të mos i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë”, ka thënë ai.

Ndër të tjera ka shtuar se duke pasur parasysh marrëdhëniet vëllazërore dhe strategjike me Serbinë, Rusia e kupton presionin ndaj Beogradit.

Sa i përket Kosovës, ai tha se qëndrimi i Rusisë nuk do të ndryshojë dhe se Moska beson se Kosova është precedent dhe se Krimeja, Donetsk dhe Lugansku janë çështje të ndryshme në raport me Kosovën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb