Më shumë se 80 për qind e votuesve thonë se janë të shqetësuar për gjendjen e demokracisë në SHBA, sipas një sondazhi të ri të Bipartisan Policy Center/Morning Consult të publikuar ekskluzivisht për The Hill.

Tetëdhjetë e dy për qind e votuesve thanë se janë të shqetësuar për demokracinë në SHBA, duke përfshirë 40 për qind që thanë se janë “shumë të shqetësuar”. Shqetësimi është i dukshëm mes republikanëve dhe demokratëve, me 84 përqind të votuesve në secilën parti që thonë se janë të shqetësuar për gjendjen e demokracisë në vend.

Megjithatë, sondazhi tregon se 59 për qind e amerikanëve nuk kanë besim te partitë politike për të arritur në të gjithë rreshtin për të kaluar zgjidhje dypartiake. Gjashtëdhjetë e dy përqind e republikanëve nuk kanë besim, krahasuar me 50 përqind të demokratëve.

Sondazhi vlerësoi gjithashtu ndjenjat e votuesve për çështje si ekonomia dhe inteligjenca artificiale.

Gjashtëdhjetë e shtatë përqind e të anketuarve thanë se ishte “shumë e rëndësishme” që të dyja palët të punonin së bashku për të miratuar legjislacionin dypartiak mbi ekonominë. Tetëdhjetë e tetë përqind e votuesve e përmendën inflacionin si shqetësimin kryesor dhe 84 përqind thanë se ai po ndikonte në zakonet e tyre të shpenzimeve dhe financat. Ndërkohë, 73 për qind e votuesve thanë se ishin të shqetësuar për humbjen e vendeve të punës për shkak të rritjes së inteligjencës artificiale. Dyzet e gjashtë për qind thanë se ndjehen negativisht për rritjen e përdorimit dhe shërbimeve të inteligjencës artificiale.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb