Talebanët kanë emëruar veteranë të shquar në postet e ministrave të financave dhe mbrojtjes, thanë dy anëtarë të grupit radikal islamik, i cili po e zhvendos fokusin nga një pushtim mahnitës ushtarak në një mënyrë për ta udhëhequr vendin në krizë.

Talebanët nuk kanë njoftuar zyrtarisht emërimet, të cilat komandanti thotë se janë kalimtare, por agjencia afgane e lajmeve Pajhëok raportoi të martën se ministri i financave Gul Aga dhe Sadr Ibrahim janë bërë ministër të Brendshëm.

Ish-i burgosuri në Guantanamo, Mullah Abdul Qayyum Zakir është emëruar ministër i përkohshëm i mbrojtjes, raportoi neëyorkpost, duke cituar një burim Taleban.

Një zyrtar taleban i Kabulit konfirmoi emërimet kryesore ministrore këtë javë, pasi militantët morën kontrollin mbi të gjitha zyrat qeveritare, pallatin presidencial dhe parlamentin.

Një strateg politik i rangut të lartë Taleban shton se guvernatorët e provincave do të jenë disa nga komandantët më me përvojë të Talebanëve në luftën civile 20-vjeçare.

Zakir është një komandant ushtarak taleban me përvojë dhe një bashkëpunëtor i ngushtë i themeluesit të Talebanëve Mullah Omar.

Ai u kap nga forcat amerikane në Afganistan në vitin 2001 dhe u mbajt në burgun ushtarak të Guantanamos deri në vitin 2007, sipas raporteve të mediave. Më vonë ai u lirua dhe iu dorëzua qeverisë afgane.

Sadr, ministri i ri i brendshëm, besohet të jetë një person i fuqishëm i besuar nga talebanët.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: