Prodhuesi i makinave elektrike ”Tesla” ka tërhequr rreth 54 000 automjete në SHBA për arsye sigurie të softuerit.

”Softueri i ngarjes autonome të makinave u lejon atyre të kalojnë tabelat orientuese të qarkullimit pa u ndalur plotësisht”, sipas një dokumenti nga Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut të Autostradave të SHBA-së.

Raportet tregojnë se tërheqja mbulon 53 822 automjete, përfshirë disa modelet S, X, 2016-22, 2017-22 dhe modelet Y 2020-22.

Raportet pretendojnë se ”Tesla” do të kryejë një përditësim të softuerit për të përmirësuar perfomancën.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: