Shqiptarja Migen Begolli bën me dije për News24 në një lidhje live se kancelarja gjermane Angela Merkel ka rezultuar për herë të tretë negative pasi kreu edhe testin 3.

Begolli shprehet se qeveria gjermane vijon me ashpërsimin e masave pasi mendon se piku në Gjermani i viktimave dhe të infektuarve nga koronavirusi nuk është arritur ende.

Po ashtu ajo zbulon se një ekperiment gjerman i Katedrës së Bonit pasi testoi dhe vizitoi shumë persona në shtëpi të prekur nga koronavirusi zbuloi se në sipërfaqet që mendoheshin të kontaminuara nuk kishte as virus të gjallë as të vdekur.

Pasi u zbulua në Gjermani se koronavirus nuk përhapet nëpërmjet sendeve apo sipërfaqeve ekspertë të shquar i kanë bërë thirrje Gjermanisë të lehtësojë masat.

 

 

”Njerëzit vijojnë të jenë të paqartë. Politika është shumë kontraverse. Merkel bëri testin e tretë dhe rezultoi negativ. Gëzon shëndet të plotë.

 

Diskutimet janë në fushën e politikës që po bëhet edhe më i madh. Zërat nga partitë janë për një exit të mundshëm por duket se qeveria vijon me kursin e saj. I vetmi argument është që edhe pse numri i vdekjeve dhe viktimave është i ulët me vendet e tjera piku nuk ka arritur dhe hapat janë të drejta.

Ekspertët janë ndarë në dy pjesë. Po një pjesë e tyre nuk bazohen në fakte shkencore dhe disa bazohen. Po flasim për epidemiologë dhe virologë mjaft të njohur që i bëjnë apel Gjermanisë të rishikojnë masat.

Duhet të themi që katedra e Bonit, është ajo katedër stafi i të cilës testoi shumë pacientë dhe zbuloi një nga simptomat si humbja e shijes apo erës.

Shumë pacientë ka testuar, ka vizituar ata për të parë deri sa dhe ku gjendet koronavirusin në ambientet e kontaminuara të tyre dhe u shoqëruar edhe mediatikisht.

Në kuzhinë, krevate, tavolinë. Nuk gjendën as virus të gjallë dhë as virus të vdekur dhe hodhi poshtë faktin se koronavirus përhapet nëpërmjet mjeteve. Më pas dolën edhe thirrjet që Gjermania të rishikonte .

Gjermania është mësuar me gjëra shumë pragmatiste dhe shumë të qarta. Duhet formuluar pyetje retorike çfarë dinë ata që nuk di populli. Nuk dimë deri kur do të vazhdojë.

Por Merkel nga karantina, shtëpi do bëjë një video- konferencë me krerët e landeve dhe aty do marrim edhe informacionet.

Por pas pushimeve të Pashkëve do të normalizohet shpresojmë.”- tha Migen Begolli.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb