Përdoruesit e telefonave Samsung , Huawei dhe Google janë paralajmëruar të fshijnë një numër aplikacionesh të njohura që mund të përmbajnë viruse dhe që mund të përdoren për të vjedhur të dhënat.

Ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar përdoruesit e smartfonëve dhe tabletëve Android se një mori aplikacionesh mund të përmbajnë softuerin e dëmshëm.

Grupi i aplikacioneve është në miliona telefona në mbarë botën dhe disa prej tyre mund të përmbajnë një gabim të egër që mund të vjedhë informacionin personal të dikujt.

Ka pasur raportime që këto viruse janë në gjendje të regjistrojnë përdoruesin e pajisjeve Android në një shërbim të shtrenjtë pa e kuptuar ndonjëherë.

Ai e bën këtë duke vjedhur fshehurazi kodet e sigurisë së, raportoi Daily Express.

Virusi gjithashtu mund të verifikojë abonimet përmes telefonatave pa dijeninë e pronarit të telefonit dhe nëse nuk zbulohet, mund të boshatisë llogarinë bankare të dikujt.

Duke folur për mënyrën se si këto aplikacione të rrezikshme arritën të futeshin fshehurazi në telefonat e njerëzve, ofruesi i programeve antivisur Kaspersky tha : Që nga viti 2020 më shumë se 190 aplikacione të infektuara janë gjetur në Google Play Store, ndërkohë që u publikua edhe lista e plotë e aplikacioneve të dëmshme.

Lista e plotë e aplikacioneve:

  • Pony Camera
  • Live Wallpaper & Themes Launcher
  • Action Launcher & Wallpapers
  • Color Call
  • Good Launcher
  • Mondy Widgets
  • Funcalls-Voice Changer
  • Eva Launcher
  • Newlook Launcher
  • Pixel Screen Wallpaper

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb