Gjatë raportimit në komisionin e veprimtarisë prodhuese për buxhetin e vitit 2019 ministri i infrastrukturës Damian Gjiknuri tha se autostrada Tiranë Durrës do te jetë me pagesë. Por ky koncesion do të shoqërohet dhe me ndërhyrjen në disa akse rrugore. Sipas Ministrit Gjiknuri në kalimin në rrugët alternative nga Tirana në drejtim të Maminasit, Shijak dhe nga Ndroqi në drejtim të bregdetit do të jenë pa pagesë.

“Që të zgjerosh këtë rrugë me paratë e buxhetit do të duhen mbi 200 milionë euro, gjë që ne nuk i kemi. Kështu që e vetmja alternativë mbetet të mobilizojmë kapitalin privat për ta bërë këtë të mundur. Një rrugë e cila vërtet do të jetë me pagesë skemi pse ta fshehim,por do të ketë ë rrugë alternative pjesë e kësaj kontrate koncensionare  të mundshme të cilat do të jenë pa pagesë.”- u shpreh Gjiknuri


Për të gjitha kontratat koncesionare, qeveria ka menduar që t’i supervizojë me kompani të njohura ndërkombëtare.


“Ne kemi parashikuar dhe fonde për të marrë kompani ndërkombëtare të supervizimit inxhinierike do të thotë që të gjitha këto projektet do të supervizohen nga kompani të huaja.”tha Gjiknuri.


Për vitin 2019 qeveria ka parashikuar rreth 23 miliardë lekë investimet për transportin rrugor, ndarë në investime dhe mirëmbajtje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb