Të paktën nëntë persona humbën jetën gjatë përleshjeve midis policisë dhe mbështetësve të liderit të opozitës së Senegalit, Ousmane Sonko.

Pas dhunës, autoritetet vendosën një ndalim gjithëpërfshirës për përdorimin e disa platformave të rrjeteve sociale.

Shumica e viktimave ndodhën në kryeqytetin e Dakarin dhe qytetin jugor të Ziguinçorit, ku Sonko shërben si kryebashkiak.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: