Franca ka marrë fitoren e parë të këtij edicioni në Nations League. Pas 2 barazimeve dhe 2 humbjeve, “Gjelat” mundën 2-0 në shtëpi Austrinë. Sfida u zgjidh nga Kylian Mbappe (56′),  sakaq rrjetën gjeti edhe Giroud (65’).

Asnjë problem për Belgjikën në ndeshjen e luajtur në Bruksel . Përfaqësuesja e drejtuar nga Roberto Martinez mposhti 2-1 Wales. Goli i parë erdhi pas 10 minutash lojë me De Bruyne, ndërsa i dyti u realizua nga Batshuayi (38’).Goli i Moore në pjesën e dytë vlejti vetëm për statistikë, pasi shifrat nuk ndryshuan deri në fund.

Hollanda mori 3 pikë në Poloni (0-2). Goli i vetëm i fraksionit të parë mban firmën e Gakpo, që “tund rrjetën” në minutën e 14-të.Bergwijn i dha qetësinë e duhur “tulipanëve” (60’).

Në ndeshjet e tjera, barazim spektakolar mes Turqisë dhe Luksemburgut, me takimin në Stamboll që përfundoi 3-3. 1-2 u mbyll sfida mes Slovakisë e Azerbaijan, sakaq Lituania-Faroe Island (1-1).

Nations League, League A

Belgium 2-1 Wales

 

Croatia 2-1 Denmark

France 2-0 Austria

 

 

Poland 0-2 Netherlands

 

 

League C

Lithuania 1-1 Faroe Islands

Slovakia 1-2 Azerbaijan

Turkey 3-3 Luxembourg

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb