Videoja rrëqethëse tregon momentin kur tornado në Misisipi godet një shkollë. Videoja, e regjistruar rreth orës 23:00 të së shtunës mbrëma (me orën lokale), tregon ndërtesën duke u lëkundur dhunshëm ndërsa erërat fshijnë gjithçka në rrugën e saj. 26 persona humbën jetën si pasojë e goditjes së tornados.

Lonnie dhe Melissa Pierce u vranë kur tornado shtyu një kamion në shtëpinë e tyre në qytetin Rolling Fork, i cili pothuajse është zhdukur nga moti i keq.

“Fjalët nuk mund të shprehin se si ndihem. Unë jam i shkatërruar. Më thanë se vdiqën duke mbajtur për dore njëri-tjetrin”, tha djali i tyre.

Rruga ku jetonin Pierces u shkatërrua plotësisht dhe 20 shtëpitë atje – rreth 80 njerëz në total – u shkatërruan, sipas mediave lokale.

Në të njëjtën kohë në qytetin Wren ka zi për vdekjen e 33-vjeçarit Ethan Herndon dhe djalit një-vjeçar Riley, i cili vdiq në tornado me gruan dhe nënën e tij, Elizabeth. 7-vjeçari Bradley dhe 4-vjeçari Aubrey u plagosën rëndë, por mbijetuan.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Nga ana e tij, presidenti amerikan Joe Biden njoftoi lëshimin e ndihmës federale për zonat e prekura, me qëllim ngritjen e strehimoreve të përkohshme, kryerjen e punimeve të restaurimit të dëmeve dhe dhënien e kredive me norma interesi të reduktuara për të mbuluar asetet e pasiguruara.

Rreth 4,800 banorë janë pa energji elektrike në Misisipi dhe gati 11,000 familje dhe biznese në Alabama fqinje, sipas uebsajtit poweroutage.us.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb