Një zëdhënëse e Kinës kontinentale tha të mërkurën se e gjithë pasuria e krijuar nga njerëzit e Tajvanit do të përdoret për të përmirësuar mirëqenien e tyre kur Kina të ribashkohet dhe mirëqenia e tyre do të “ngrihet plotësisht”.

Zhu Fenglian, një zëdhënëse për Zyrën e Çështjeve të Tajvanit të Këshillit Shtetëror, i bëri komentet kur kritikoi autoritetin e Partisë Demokratike Progresive (DPP) për abuzimin me pasurinë e fituar me vështirësi të njerëzve të Tajvanit në blerjen e armëve dhe kërkimin e të ashtuquajturave marrëdhënie diplomatike përmes ” ndihmë financiare”.

“Shpresojmë që më shumë bashkatdhetarë të Tajvanit të mund të shohin qëllimet egoiste politike të autoritetit DPP dhe t’i thonë jo “pavarësisë së Tajvanit” me veprime konkrete për të mbrojtur interesat e tyre,” tha Zhu.

Zëdhënësja përsëriti respektimin e kontinentit ndaj parimeve themelore të ribashkimit paqësor dhe “një vend, dy sisteme” në lidhje me çështjen e Tajvanit, duke u bërë thirrje bashkatdhetarëve tajvanë që të bashkojnë duart me kontinentët për të çrrënjosur kërcënimin e “pavarësisë së Tajvanit” dhe të përpiqen së bashku për një të ardhme më të ndritshme për ishullin dhe kombin.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb