Karta e Kombeve të Bashkuara duhet të punojë për të ruajtur paqen dhe rendin juridik ndërkombëtar – në veçanti, kjo është ajo që ukrainasit po arrijnë duke luftuar kundër agresionit të armatosur të Rusisë.

Këtë e tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një fjalim me video drejtuar kombit të hënën.

Kreu i shtetit kujtoi se më 24 tetor, bota feston Ditën e OKB-së. Pikërisht në këtë ditë të vitit 1945 hyri në fuqi Karta e Kombeve të Bashkuara si një nga dokumentet bazë që duhet të funksionojë për ruajtjen e paqes dhe rendit juridik ndërkombëtar.

“Duhet të funksionojë. Dhe do të funksionojë. Në veçanti, ne po e arrijmë këtë përmes luftës sonë kundër agresionit të armatosur të paligjshëm dhe të paprovokuar rus. Të gjithë ata që përpiqen të rivendosin paqen për Ukrainën po luftojnë gjithashtu që paqja dhe siguria të jetë e mundur për të gjithë popujt e tjerë. në tokë”, tha presidenti.

Zelensky falënderoi Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së António Guterres për bashkëpunimin e tij dhe për faktin se ai qëndron me të vërtetë në mbrojtje të Kartës së OKB-së dhe paqes globale.

“Ne kemi arritur tashmë rezultate të mira së bashku, ky është lirimi i të burgosurve tanë që u mbajtën në Rusi, kjo është iniciativa e eksportit të grurit, e cila bën të mundur zbutjen e ashpërsisë së krizës ushqimore në botë, ky është bashkëpunim i shumëanshëm në Strukturat e OKB-së, faleminderit për gjithë ndihmën tuaj për këtë! Dhe besoj se mund të arrijmë edhe më shumë”, theksoi kreu i shtetit.

Presidenti shprehu gjithashtu mirënjohjen e tij për të gjithë ata që luftojnë dhe punojnë për Ukrainën.

Siç është raportuar, Ukraina e konsideron krijimin e një gjykate ndërkombëtare për të mbajtur përgjegjësinë e Federatës Ruse për krimet kundër ukrainasve si një nga detyrat më të rëndësishme për momentin dhe pret mbështetjen ndërkombëtare për rezolutën përkatëse të OKB-së që do të votohet në nëntor.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb