Menu Krye Të Fundit | Shqipëria |

Grushti i shtetit në Turqi, Organizata të Shoqërisë Civile në Shqipëri: FETO kërcënim për çdo vend

Turqi grushti

Ne si Organizata të Shoqërisë Civile në Shqipëri dënojmë përsëri fuqishëm tentativën për grusht shteti që Organizata Terroriste Fetoiste (FETO) organizoi më 15 korrik 2016 në Turqi, në një vend mik dhe partner strategjik me Shqipërinë.

Ne theksojmë se Organizata Terroriste Fetoiste (FETO), e cila ndërmori këtë tentativë të poshtër për të zhdukur rendin demokratik kushtetues duke përdorur armët dhe dhunën, përbën një kërcënim për çdo vend ku ajo ndodhet. Ne si Organizata të Shoqërisë Civile nënvizojmë se jemi pranë Turqisë dhe popullit mik turk përsa i përket eliminimit të kësaj organizate terroriste në çdo cep të botës, përfshirë edhe Shqipërinë.

Me këtë rast i lutemi Zotit që të prehen në paqe 250 martirët e demokracisë që humbën jetën gjatë tentativës së pabesë së FETO-s për grusht shteti, si dhe u shprehim mirënjohje veteranëve për mbrojtjen e demokracisë.

GRUPIMI I ORGANIZATAVE TË SHOQËRISË CIVILE SHQIPTARE
NË SOLIDARITET ME DEMOKRACINË NË TURQI


Komente ( 19 )

 • Propagande idiote per nje shtet qe nuk na perket dhe qe ka vene nje sulltan diktator. Edje grushtin e shtetit e beri vete per te bere referendum dhe spastrime. Ka leshuar dhe keta zagaret qe i quan ambasadore e lehin ne vendet si i joni ku i shkon sadopak fjala se ne perendim ua kane prere gjuhen.

 • Mos u hallakatni, eshte shume e thjeshte. Gati tte gjitha ato qe quhen “shoqeri civile” dhe organizatat OJQ, kane marre patjeter para nga Soros pergjate aktivitetit. Ne krye te shtetit eshte dikush qe eshte njeriu i Soros, dhe mik i Erdogan, dhe ka aspirata te behet si ai, ndaj ka ardhur udhezimi te denohet grushti i shtetit, sepse nuk don te ndodhi dhe atij sic i ndodhi Erdogan. Nuk po flas nese eshte e drejte apo jo, thjeshte faktin.

 • 006

  Duhet tja kish nenen qe te therrasin babe.

  E pra turqi na e kiu nenen 500 vjet, tani disa pisa injorante i therrasin babe.

 • Njerez te dores se pare apo te dyte??,po ne jetonim ne nje nivel me bagetine kur ishin pjestar te Perandorise Osmane.Faji i kujt?,historia e ka dhene pergjigjen,vetem nostalgjiket e vetemjerimit (si zoteria Jote) nullo duan ta pranojne.

 • @ Gerti.Shqiptaret njihen si etni ato jane rreth 7 milon ne Turqi.Ne shkollat turke mesohet gjuha shqipe. Si gjuhe e dyte e huaj, ne lendet mesimore. Nje qytet prane Stambollit mban emrin Aranvutkoy ( Fshati shqiptar) Nje nga kenget, qe mbahet ,si hit megjithese eshte kenge e vjeter titullohet ” “arnavut kaldirimi” (kalldremi shqiptar).Stacionet tv turke japin kenge shqiptare te kenduar nga vete kengetar turq. Mjafton te shkruash arnavutca potpori. Pra emri shqiptar eshte kudo ne Turqi.

 • Shqiptaret nuk njiheshin si etni, dhe nuk kishin te drejte te studionin gjuhen e tyre. Ka patur Shiptar me pozicione te larta por ata kane luftuar iden e nje Shqiperie dhe e kane mohuar identitetin e tyre Shqiptar. Sa milione shqipare jane vrare apo deportuar? Sa territore Shiptare jane jashte kufijeve te Shqipris? Sa shkolla Shqipe ka ne Turqi? U njihet etnia Shqiptareve ne Turqi? Sot shume Shqiptar myslim te vrasin per Turqin, jam rritur me iden qe me par jam Shiptar dhe pastaj jam besimtar!

 • @Gerti. Shqiptaret per 500 vite nuk kane qene qytetare te dores se dyte. Po kane qene paria e perandorise Osmane. Per 300 vjet Egjipti eshte udhehequr nga shqiptaret. Mos flasim per guvernore e ministra pafund. Duhet te crrenjosesh nga truri propoganden sllave ,qe te eshte futur nga komunistet ,qe kur ke qene fmi.Ku miku behej armik dhe armiku mik.

 • @Gerti. Hoxhallare anti shqiptare deri me sot ska pas ndonjehere. Prifterij katolike ka edhe sot. Mjafton te shkruash emrin e Anton Kcires dhe shife car behet ne kishat katolike shqiptare. Sa per pune e ndertime fabrikash nuk te vjen njeri,per investime. Pa shkuar prona tek i zoti.

 • Ikni te degjeneruar nuk Ju doli Turku per 500 vjet

 • Tur

  Turp qe prekupoheni per ata qe na lane keshtu si jemi bravo qe paska njerez qe e sin se cfare na sjellin xhamijaaa e injoranccc

 • Eri

  ORGANIZATA TE SHOQERISE CIVILE! Po te shohim cilat jane keto shoqate qe na perfaqsokan! Letra anonime! Kuptohet, i paskan marr te gateshme nga TAIPI! Komunizem hesapi

 • Cjane keto deklarata mi grupime te ndyra… nuk ekzistojne Feto dhe Amerika eshte vendi me demokratik qe i mbeshtet.. dilni me emra kush jeni… turp merreni me politiken e turkut ne vendin e tjetrit… ku kini pare keshtu??

 • Koken e tyre henkshin te dy palet ne vendin e tyre..

 • Per ne nuk ka ndryshim midis FETO-s dhe Turqis, te dy jane kunder identitetit, kultures, gjuhes dhe traditave Shqipetare. Per 500 vite ishim qytetare te klasit te dyte, edhe sot ashtu vazhdojne te na trajtojne. Shqiptareve xhami dhe hoxhallare anti Shqiptar, kurse ne vendet e tjera investime e fabrika!

 • Ela

  Lepirsa si ne kohen e skenderbeut ma mbajtet 500 vjet roberi

 • Bravo Baca per komentin tend. I ke rene pikes! Te vjen gjynah te shohesh sa shpejt eshte shkaterruar vepra shekullore e Ataturkut te madh nga nje gjysem i cmendur e i prapambetur. Keqardhje per popullin turk.

 • Analize pa emer! E kuptueshme qe ju vjen turp nga felliqesirat qe kane shkruar dhe nuk guxoje as te vene emrin!
  Grushti i shtetit ne Turqi ka filluar me 16 korrik 2016 dhe vazhdon ende sot! Ai eshte kundra shtetit laik turk kundra ATATURKUT dhe kemalizmit, tahypi eshte varrmihesi i Turqise!
  Turp per by-lepiresit e diktatorit turk!

  • XXL

   Ty te ardhka keq per kemalizmin dhe Ataturkun, Dyfytyresi!
   Po ata miljona turq me shumice qe votojne Erdogan nuk dikan cfare eshte demokracia?
   Shteti turk vazhdon te jete laik dhe ekonomia te rritet me shume se neper cdo vend te Europes. Turqia nuk mund te jete demokraci identike si Gjermania apo Anglia. E din ku ndodhet dhe cfare traditash ka?

 • Ju paska dhënë para katundarër Mehdi Gurra e Ridvan Seferaj këto 2 ditë.
  Te ne çudia më e madhe 3 ditë zgjat.
  Askush nuk i harron reprezaljet që i bënte Mehdi Gurra studentëve shqiptarë në Stamboll se nuk lexonin mjaftueshëm Gylenin.
  Kur e hoqën si kujdestar konvikti u bë armik i Gylenit dhe filloi të rjepte çdo shoqatë, tarikat e xhemat që i dilte para.

KOMENTO

*E-mail nuk do te publikohet.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues , komenti nuk do të publikohet nga moderatori .


Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.