JAPONI

Kane Tanaka është 116 vjeç dhe është gruaja më e vjetër në planet. Ky titull i është dhënë gruas nga Japonia nga libri rekordeve Guinnes në një ceremoni të zhvilluar në shtëpinë e saj në Fukuoka, në jug të Japonisë.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Kane Tanaka ka lindur në vitin 1903, lindi katër dhe ka bërë një jetë mjaft aktive. Çdo ditë 116-vjeçarja ngrihet çdo mëngjes në orën 6 dhe argëtohet dukë studiuar matematikë. Më parë rekordi mbahej nga një tjetër grua japoneze, Chiyo Miyako e cila vdiq në korrik të vitit 2018 në moshën 117-vjeçare.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb