Franca është bërë vendi i fundit evropian – dhe destinacioni më domethënës i turizmit – që ka hequr Shtetet e Bashkuara nga lista e udhëtimeve të sigurta, pas rekomandimeve të BE-së në vazhdën e rritjes së numrave me koronavirus në SHBA.

Një dekret i qeverisë franceze i lëshuar të enjten i hoqi Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin nga lista “jeshile” e vendit, deri në “portokalli”, duke ndaluar në mënyrë efektive udhëtimet jo thelbësore në Francë për vizitorët e pavaksinuar, raporton cnn.

Sipas rregullave të Francës, udhëtarët e pavaksinuar nga secili vend do të lejohen me kusht që të kenë një arsye thelbësore për udhëtim, megjithatë ata do të kenë nevojë për një test negativ COVID-19 para udhëtimit dhe duhet të karantinohen për shtatë ditë pas arritjes.

Lëvizja e Francës pasoi kufizimet e vendosura për udhëtarët amerikanë nga disa destinacione të tjera evropiane. Në fillim të kësaj jave, Spanja ndryshoi politikën e saj të hyrjes për mbërritjet nga SHBA, duke kërkuar që ata të kenë një certifikatë që vërteton vaksinimin e dyfishtë.

Danimarka dhe Holanda gjithashtu kanë përditësuar kohët e fundit kufizimet e tyre, duke kërkuar dëshmi të vaksinimit për udhëtarët amerikanë. Suedia, ndërkohë, ka ndaluar të gjithë mbërritjet në SHBA pavarësisht statusit të vaksinimit. Italia javën e kaluar filloi të kërkojë nga të gjithë vizitorët, përfshirë ata nga Shtetet e Bashkuara, të tregojnë dëshmi të një testi PCR ose antigjeni Covid të marrë brenda 72 orëve të udhëtimit, pavarësisht nëse janë të vaksinuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: