Arnold Schwarzenegger ka ndarë një përbërës kyç të dietës që mund të ndihmojë në rikuperimin e muskujve përpara një stërvitje: qershitë.

Duke ndarë ekspertizën në buletinin e tij “Arnold’s Pump Club”, ylli i Terminator citoi kërkime që vërtetojnë se fruti është i dobishëm për të ndihmuar nga dëmtimi i muskujve, dhimbja dhe inflamacioni.

“Një rishikim i kohëve të fundit zbuloi se qershitë mund t’ju ndihmojnë ta merrni veten më shpejt nga stërvitjet tuaja më të vështira.”

Arnold Schwarzenegger zbulon frutin që do t’ju ndihmojë për

Përveç forcës së muskulit, ai tha se qershitë mund të kenë një ndikim pozitiv në presionin e gjakut, lodhjen mendore dhe rraskapitjen.

“Shkencëtarët shqyrtuan 14 studime dhe zbuluan se lëngu i qershisë përmirëson rikuperimin e forcës së muskujve dhe dhimbjen e muskujve dhe ndihmon me dëmtimin dhe inflamacionin e muskujve. Ekzistojnë gjithashtu prova që mund të zvogëlojnë lodhjen mendore, rraskapitjen dhe presionin e gjakut.”

Arnold Schwarzenegger zbulon frutin që do t’ju ndihmojë për

Hulumtimet sugjerojnë se për të marrë lëndët ushqyese që muskujt tuaj kanë nevojë, duhet të hani afërsisht 100 qershi.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb