Greqia ka regjistruar një rritje të infeksioneve të reja me Covid-19 në tre javët e fundit, veçanërisht në zonat turistike, sipas një njoftimi të Organizatës Kombëtare të Shëndetit Publik (NOPH).

Ekspertët thanë se rritja e rasteve vërehet kryesisht në grupmoshën 18-24 vjeç, ndërsa shkalla mbetet e qëndrueshme për grupmoshat e tjera.

Gjithashtu ka pasur një rritje të vazhdueshme të numrit të rasteve që përfshijnë persona mbi moshën 65 vjeç, ndërkohë që shtrimet në spital nuk kanë qenë në nivele alarmante në shumicën e vendeve dhe numri i rasteve të reja me ventilim ka mbetur i ulët.

Varianti dominues i koronavirusit në Greqi dhe Evropë është ende Omicron, i cili duket se përbën më shumë se gjysmën e rasteve, dhe nënvariantet e tij BA4 dhe BA5.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: