Prej disa ditësh Parlamenti Europian “zien” nga skandali i financimit nga Katari, ndërsa ndër të arrestuarit është edhe Eva Kaili, nënkryetarja e PE. Teksa lajmi ka “pushtuar” mediat në të gjithë botën, së fundmi prestigjiozja gjermane, “BILD”, ka kthyer në kujtesë një video që Kaili kishte postuar para sesa të zgjidhej në Parlamentin Europian në 2014, teksa shfaqet me një mollë në dorë.

“Videoja është xhiruar menjëherë pas zgjedhjes së saj në Parlamentin e BE-së, në fillimin e një karriere premtuese për të. Titulli i videos është “Eva në parajsën e BE-së… A e kafshoi ajo mollën dhe e la veten të përjashtohej nga “Parajsa BE”?””, thuhet në artikull.

  • foto galeri
  • foto galeri

Në artikullin e “BILD” bëhet edhe një kronologji e ngjarjes dhe flitet edhe për të shkuarën e eurodeputetes. Ndër të tjera përmendet se “Kaili në qarqet më të larta politike në Athinë, njihej për afërsinë e saj me oligarkët ruso-grekë dhe manjatët aziatikë të naftës, duke përfshirë miqësinë e saj me Ivan Savvides”.

Artikulli i plotë:

“Eva në Parajsë” quhet videoja që Eva Kaili e xhiroi pak pas zgjedhjes së saj në Parlamentin e BE-së në vitin 2014.

Brenda natës ajo u bë e famshme në të gjithë Evropën, po, pa dyshim e famshme. Sepse Eva Kaili, nënkryetare e Parlamentit të BE-së, është në qendër të një prej skandaleve më të mëdha në historinë e BE-së…

Kaili ndodhet në paraburgim në Belgjikë që prej të premtes nën dyshimin e rëndë për korrupsion. Thuhet se ajo ka pranuar thasë plot me para nga Katari.

Një video e saj nga viti 2014 është shfaqur tani. Videoja është xhiruar menjëherë pas zgjedhjes së saj në Parlamentin e BE-së, në fillimin e një karriere premtuese për të. Titulli i videos është “Eva në parajsën e BE-së”.

Në video shihet Kaili duke pozuar si modele me një mollë, simbolin biblik të tundimit dhe mëkatit. A e kafshoi ajo mollën dhe e la veten të përjashtohej nga “Parajsa BE”?

Pasi dyshimi është se ajo e la veten të blihej. Hetuesit gjetën 600,000 euro para në dorë në banesën e saj, të fshehura në qese plastike, pak pasi ajo bëri fushatë në Parlamentin e BE-së për Katarin pa viza (sponsorizues të ISIS-it, ndër të tjera), jo karakteristike për një socialiste.

Gjithashtu e habitshme është fakti se vetëm pak ditë më parë, ajo vlerësoi shtetin e Gjirit, ku punëtorët humbën jetën duke ndërtuar stadiumet e Kupës së Botës, si një pionier për sa i përket të drejtave të punëtorëve.

Kaili nuk është e huaj për atdheun e saj, Greqinë, pasi ka punuar si redaktore dhe gazetare para karrierës së saj në Bashkimin Evropian. Në vitin 2007 ajo u zgjodh deputete e Kuvendit të Greqisë. Në vitin 2014 ajo shkoi në Parlamentin e BE-së nëpërmjet Ministrisë së Brendshme, ku arriti të bëhej një nga nënkryetaret e këtij organizmi.

Megjithatë, edhe atëherë, Kaili nuk dukej se kishte pafajësinë e pastër të Evës biblike, përpara dëbimit të saj nga parajsa.

Në qarqet më të larta politike në Athinë, afërsia e Kailit me oligarkët ruso-grekë dhe manjatët aziatikë të naftës ka qenë prej kohësh një problem, duke përfshirë miqësinë e saj me Ivan Savvides. I besuari i Putinit një herë hyri në fushë me një pistoletë sepse nuk i pëlqeu vendimi i një arbitri kundër klubit të tij të futbollit PAOK të Selanikut.

Siç thamë, momentalisht politikania greke është në paraburgim në Belgjikë që nga e premtja për shkak të aferës së saj të korrupsionit.

Tani karriera e Kailit duket se ka mbaruar dhe paratë e Katarit gjithashtu mund të ikin.

Ajo u pezullua nga detyra menjëherë pas arrestimit dhe partia e saj në Greqi, PASOK, e përjashtoi atë. Një gjykatëse greke ngriu të gjitha llogaritë e saj dhe të familjes së saj. Edhe partneri i saj është duke u hetuar momentalisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb