Më 6 maj të vitit 1999, serbët ekzekutuan një prej intelektualëve më të respektuar të vendit, Fehmi Aganin.


Fehmi Agani ka qenë bashkëpunëtori më i ngushtë i presidentit Ibrahim Rugova, dhe nën kryetari i Kosovës.


Presidenti Ibrahim Rugova, e kishte përjetuar rëndë humbjen e bashkëpunëtorit të tij, dhe njeriut të urtë Fehmi Aganit, ai në vitin 2000 ishte përkulur pranë varrit të tij.


Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb