Kancelari austriak Sebastian Kurtz shprehu falenderimin per mënyrën se si kufijtë e jashtëm të BE -së po ruhen nga Greqia.

Në një konferencë shtypi, pas një takimi që ai pati në Beograd me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç duke iu referuar situatës në Afganistan dhe mundësisë së një valë të re migrimi në Evropë, ai tha se nuk do të përsëritet ajo që ndodhi në 2015.

“Sot, në kufijtë e jashtëm të BE -së, këto fenomene trajtohen më mirë, qasja është e ndryshme nga ajo që ishte në vitin 2015, kur me burimet evropiane, pra paratë e taksapaguesve evropianë, emigrantët u përcollën përmes Greqisë në vendet e tjera evropiane. Kjo ka ndryshuar, Greqia tani po jep një kontribut të rëndësishëm, duke bërë përpjekje të mëdha, në ruajtjen e kufijve të jashtëm të BE -së, “tha Sebastian Kurtz.

Sed

Kurtz u bëri thirrje të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor të kontribuojnë në përpjekjet për të parandaluar flukset e reja migratore, duke vënë në dukje se ata do të kenë mbështetjen dhe ndihmën e Bashkimit Evropian. Kancelari austriak shprehu mendimin se ata që largohen nga Afganistani duhet të strehohen në vendet fqinje.

“Për momentin nuk ka flukse të mëdha migratore, por nëse ato ndodhin këta njerëz duhet të strehohen në vendet fqinje dhe të mos promovohen në Evropë. Kjo është arsyeja pse duhet të ketë koordinim dhe bashkëpunim në mbrojtjen efektive të kufijve të Evropës për të parandaluar emigracionin dhe trafikimin e paligjshëm, “tha kancelari austriak Sebastian Kurz.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: