Të gjithë fluturimet nga aeroporti i Manilas janë anuluar, ‘deri në një urdhër të ri’ nga frika e shpërthimit të Vullkanit që gjendet rreth 60 km në jug të kryeqytetit filipinas.

Krateri ka shkaktuar një re të madhe hiri vullkanik, duke detyruar mijëra banorë të evakuohen.

Sizmologët kanë regjistruar lëvizjen e magmës, duke parashikuar një shpërthim brenda javës ose brenda pak ditësh, nëse aktiviteti do të vazhdojë.

(da.xha/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb