Yjet amerikanë të filmave, Tom Hanks dhe Rita Wilson janë zyrtarisht qytetarë grekë pavarësisht se jetojnë në SHBA.

Ata kanë pozuar me pasaportat greke në praninë e kryeministrit Mitsotakis në ishullin Paros në Greqi.

Mitsotakis shkruan në Instagram se ata tashmë janë qytetarë krenarë të Greqisë. Tom Hanks dhe Rita Wilson, kjo e fundit me origjinë familjare greok- bullgare, kontribuan në zjarret e 2018 në Mati të Greqisë, ku u shkaktuan rreth 100 viktima. Ata kontribuan në ngritjen e kësaj çështje nëpërmjet rrjeteve sociale në nivel botëror, që solli dhe ndihma të shumta për Greqinë dhe familjet e prekura.

Menjëherë ish- Presidenti Pavlopoulos vlerësoi me titull Tom Hanksin dhe familjen e tij.

 

View this post on Instagram

 

@ritawilson @tomhanks are now proud Greek citizens! ???

A post shared by Kyriakos Mitsotakis (@kyriakos_) on

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb