Princi Harry dhe Meghan Markle njoftuan lamtumirën e tyre me familjen mbretërore, një vit më parë.
Një hap që, siç thekson revista ”People”, ka ndryshuar përgjithmonë jo vetëm jetën e tyre, por edhe monarkinë britanike, shkruan vanityfair.

Harry 36 vjeç, duke mos rënë në vijën e drejtpërdrejtë të trashëgimisë, “gjithmonë është trajtuar nga familja mbretërore si një ”rezervë “nga vëllai i tij i madh William.

Pastaj me lindjen e George, Charlotte dhe Louis, ai ra nga i treti në të gjashtin në linjën e trashëgimisë. Dhe familja mbretërore e margjinalizonte atë gjithnjë e më shumë.

Siç thekson Robert Lacey në librin e tij të fundit ”Battle of Brothers” , incidente të ngjashme kanë ndodhur tashmë në shtëpinë e Windsor edhe nga princesha Margaret (motra e Mbretëreshës Elizabeta II) dhe Andrew i Jorkut ( vëllai i Princit Charles). Sistemi mbretëror favorizon trashëgimtarët e drejtpërdrejtë të kurorës.

Linja e trashëgimisë ka qenë gjithmonë brutale me të lindurit e dytë të mbretërve (ose atyre të ardhshëm). Por Harry ka gjetur një zgjidhje: të largohet nga familja mbretërore dhe të fillojë një jetë të re.

“Nëse ai do të kishte qëndruar në sistem, ai do të duhej të pranonte nënshtrimin ndaj anëtarëve të familjes më të vjetër”, tha një burim pranë Sussexes.

Harry në Amerikë më në fund e ka gjetur lirinë që kishte ëndërruar për vite me radhë. Dhe me Meghan dhe Archie-n e vogël në krah, ai nuk mund të kërkonte më shumë.

”Sussexes morën një hap të madh besimi duke zgjedhur të fillojnë jetën e tyre të re. Por tani ata janë të lumtur dhe kurrë nuk do të tërhiqnin hapat e tyre. Ata nuk janë penduar. Në Kaliforni ata mund të bëjnë jetën që kanë dashur gjithmonë dhe t’i përkushtohen projekteve për të cilat interesohen më shumë”, theksojnë disa nga miqtë e tij.

Një hap që, siç thekson revista ”People”, ka ndryshuar përgjithmonë jo vetëm jetën e tyre, por edhe monarkinë britanike, shkruan vanityfair.

Harry 36 vjeç, duke mos rënë në vijën e drejtpërdrejtë të trashëgimisë, “gjithmonë është trajtuar nga familja mbretërore si një ”rezervë “nga vëllai i tij i madh William.

Pastaj me lindjen e George, Charlotte dhe Louis, ai ra nga i treti në të gjashtin në linjën e trashëgimisë. Dhe familja mbretërore e margjinalizonte atë gjithnjë e më shumë.

Siç thekson Robert Lacey në librin e tij të fundit ”Battle of Brothers” , incidente të ngjashme kanë ndodhur tashmë në shtëpinë e Windsor edhe nga princesha Margaret (motra e Mbretëreshës Elizabeta II) dhe Andrew i Jorkut ( vëllai i Princit Charles). Sistemi mbretëror favorizon trashëgimtarët e drejtpërdrejtë të kurorës.

Linja e trashëgimisë ka qenë gjithmonë brutale me të lindurit e dytë të mbretërve (ose atyre të ardhshëm). Por Harry ka gjetur një zgjidhje: të largohet nga familja mbretërore dhe të fillojë një jetë të re.

“Nëse ai do të kishte qëndruar në sistem, ai do të duhej të pranonte nënshtrimin ndaj anëtarëve të familjes më të vjetër”, tha një burim pranë Sussexes.

Harry në Amerikë më në fund e ka gjetur lirinë që kishte ëndërruar për vite me radhë. Dhe me Meghan dhe Archie-n e vogël në krah, ai nuk mund të kërkonte më shumë.

”Sussexes morën një hap të madh besimi duke zgjedhur të fillojnë jetën e tyre të re. Por tani ata janë të lumtur dhe kurrë nuk do të tërhiqnin hapat e tyre. Ata nuk janë penduar. Në Kaliforni ata mund të bëjnë jetën që kanë dashur gjithmonë dhe t’i përkushtohen projekteve për të cilat interesohen më shumë”, theksojnë disa nga miqtë e tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb