Trupat ruse po vazhdojnë të afrohen me ngadalë drejt Kievit, ndërkohë që në qytetet në pjesët jugore dhe perëndimore, shënohen sulme sistematike.

CNN ka publikuar një hartë, që tregon përparimin e ushtrisë ruse në Ukrainë, ndërkohë që ka bërë edhe një panoramë të asaj që ka ndodhur atje në orët e fundit.

HARTA:

  • foto galeri

PËRPARIMI I USHTRISË RUSE:

• Sulmet ajrore goditën bazën ushtarake pranë Lvivit : Të paktën 35 njerëz u vranë të dielën kur sulmet ruse goditën terrenin e stërvitjes ushtarake Yavoriv në skaj të Novoyavorivsk, tha administrata rajonale e Lviv. Më shumë se 30 raketa të lëshuara nga avionë luftarakë mbi detet e Zi dhe Azov kishin goditur bazën ushtarake, sipas një deklarate.

• Trupat ruse afrohen më shumë me Kievin: Pjesa më e madhe e forcave tokësore ruse janë rreth 15.5 milje (25 kilometra) nga qendra e kryeqytetit ukrainas, tha të shtunën Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në vlerësimin e saj të fundit të inteligjencës. Sulmet ruse vazhdojnë të godasin zonat civile: Një pjesë e madhe e Makariv , një fshat 30 milje në perëndim të Kievit, ka pësuar dëme të konsiderueshme nga sulmet ajrore ruse. Fotot e postuara në mediat sociale, të gjeolokuara dhe të verifikuara nga CNN, tregojnë dëme të mëdha në komplekset e apartamenteve të banimit, shkollat dhe një objekt mjekësor.

• Çernobili funksionon me gjeneratorë: Riparimet në sistemin elektrik të termocentralit bërthamor, i dëmtuar gjatë një sulmi rus më 9 mars, po vazhdojnë, pasi termocentrali tani varet nga gjeneratorët e jashtëm me naftë për të mbajtur reaktorët e tij në funksion, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA). Zyrtarët rusë kanë mbërritur gjithashtu në termocentralin më të madh bërthamor të Ukrainës , duke kërkuar të marrin kontrollin e objektit, sipas një deklarate nga Energoatom, kompania shtetërore e energjisë bërthamore e Ukrainës.

• Shkatërrim i rëndësishëm: Qytetet Kharkhiv, Mariupol, Mykolaiv, Dnipro, Chernihiv dhe Sumy janë nën një sulm të vazhdueshëm rus dhe forcat ruse kanë zgjeruar ofensivën e tyre në Ukrainë në perëndim. Në qytetin e rrethuar të Mariupolit, imazhet satelitore treguan dëme dhe zjarre në ndërtesa apartamentesh dhe pika karburanti.

• Evakuimet: Shtatë civilë, përfshirë gra dhe një fëmijë u vranë nga trupat ruse ndërsa përpiqeshin të largoheshin nga fshati Peremoga, në rajonin e Kievit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se 12,729 ukrainas u evakuuan me sukses të shtunën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb