Qeveria holandeze u tërhoq të shtunën nën presionin e publikut dhe njoftoi se do të fillojë vaksinimin e punonjësve shëndetësorë javën tjetër.

Megjithëse Bashkimi Evropian miratoi përdorimin e vaksinës BioNTech / Pfizer kundër COVID-19 muajin e kaluar, Holanda është e vetmja anëtare e BE që nuk ka filluar ende vaksinimin.

Qeveria holandeze argumentoi se i duhej më shumë kohë për të siguruar që fillimi i vaksinimit të shkonte mirë, duke argumentuar se çdo problem në fillim do të minonte besimin në programin e vaksinimit.

Plani ishte që vaksinimi të fillonte më 8 janar, simbolikisht para fillimit të vërtetë në 18 shkurt.

Sidoqoftë, plani është kritikuar nga ekspertët mjekësorë të cilët kanë paralajmëruar se qeveria po rrezikon jetë ndërsa 175,000 doza të vaksinës janë në depo në lindje të vendit.

Sipas një plani të ri të njoftuar të shtunën, rreth 30,000 personel spitalor do të vaksinohen javën e ardhshme. Planet më specifike duhet të shpallen të hënën.

Vendosja e punëtorëve shëndetësorë në spitale në radhë të parë është një tjetër ndryshim në planin origjinal që parashikonte vaksinimin e parë të atyre që punojnë në shtëpi për të moshuarit dhe të sëmurët.

Punonjësit e spitalit pohuan se sistemi shëndetësor ishte i mbingarkuar, pasi numri i rasteve u rrit, e kjo paralel me mungesat e personelit gjithnjë e më shumë për shkak të infeksionit.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: