Një front i ri në të cilin synojnë mafiozët është ai i metaversit, deklaron në raportin e saj Drejtoria Italiane e Hetimit Antimafia (DIA) , e cila fokuson vëmendjen në platformat e komunikimit të koduar dhe në përgjithësi në internet dhe darkweb.

Dokumenti, paraqet një fokus pikërisht në skenarin e ri “në lidhje me të cilin Europol tashmë ka nxjerrë në pah çështjet e mundshme kritike”.

Në raportin e DIA-s nënvizohet ”aftësia e organizatave kriminale për të kapur shpejt transformimet teknologjike dhe fenomenet ekonomiko-financiare në shkallë globale”.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: