Nga dronët e dirigjuar nga Toka, për të qëndruar me muaj në stratosferë, te kapsula hapësinore e ardhshme “European Space Rider” dhe te raketat e ripërdorshme dhe materialet e reja për të ashtuquajturat “koloni hënore”.

Këto janë vetëm disa nga shumë programet kërkimore që po zhvillohen në Qendrën Italiane të Kërkimeve të Hapësirës Ajrore (CIRA) të prezantuara dje, me rastin e Ditës Kombëtare të Hapësirës.

“Hapësira është një nga kufijtë e njerëzimit dhe në një ditë si kjo e sotmja, duke festuar të shkuarën gjejmë ata që krijuan kushtet dhe perspektivat e shumta që kemi sot para nesh”, tha presidenti i CIRA-s, Giuseppe Morsillo.

“Ne po zhvillojmë një seri laboratorësh dhe infrastrukturash në të cilat është e mundur të testoni gjithçka që ju nevojitet për të shkuar, për të qëndruar dhe për t’u kthyer nga hapësira, nga dhomat për të përsëritur dridhjet e lëshimit në tunelin e erës, në plazmën ku plotësohen kushtet e rihyrjes në atmosferë”, shpjegoi Marcello Amato, drejtor i përgjithshëm i CIRA-s.

“Të jesh në gjendje të qëndrosh në të njëjtin vend për një kohë të gjatë, gjë që është e pamundur për satelitët, garanton që rajone të gjera mund të monitorohen vazhdimisht dhe me saktësi të madhe”, theksoi Amato në lidhje me lëshimin e dronëve në stratosferë.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb