Policia greke dhe Shërbimi Informativ Kombëtar kanë çmontuar një rrjet terrorist që, me udhëzime nga jashtë, po planifikonte sulme kundër objektivave të përzgjedhur me kujdes në territorin grek . Mbi bazën e informacioneve të mbledhura dhe të përpunuara nga Shërbimi Informativ Kombëtar, janë kryer operacione të koordinuara të EYP-së dhe Shërbimit Antiterrorist në zona të ndryshme të territorit.

Sipas mediave greke, në kuadër të këtyre veprimeve të koordinuara të dy Shërbimeve, u arrestuan dy pakistanezë, 29 dhe 27 vjeç, si bashkëpunëtorë të drejtuesit terrorist , i cili vepronte jashtë vendit, si “truri” i rrjetit.

Synimi i tyre ishte jo vetëm të dëmtonin qytetarët e pafajshëm, por edhe të cenonin ndjenjën e sigurisë në vend, duke dëmtuar njëkohësisht institucionet e tij dhe duke kërcënuar marrëdhëniet e tij ndërkombëtare.

Nga analiza e informacionit të sekuestruar dhe të dhënave dixhitale, u zbulua dhe konfirmua se anëtarët e rrjetit:

– ata kishin zgjedhur tashmë një ndërtesë me rëndësi të veçantë si objektiv të sulmit,

– ata kishin vëzhguar zonën dhe kishin planifikuar sulmin,

– ata kishin marrë udhëzimet përfundimtare për kryerjen e sulmit,

– Në zbatim të këtyre udhëzimeve, ata kërkonin edhe persona të tjerë për kryerjen sa më të mirë të misionit të tyre.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb