Libri i ri i Tom Bower, “The House of Beckham”, rikthen në vëmendje rrugëtimin e trazuar të një prej çifteve më të famshëm në botë, David dhe Victoria Beckham. Ndërsa historitë e marrëdhënies së tyre të vështirë mund të mos jenë të reja, përmbledhja e Bower përshkruan një pamje të gjallë të uljeve dhe ngritjeve të tyre, të lidhur nga ambicia, por shpesh në prag të divorcit.

Libri rikthen në vëmendje incidentin famëkeq të vitit 2004 që përfshin ish-asistenten personale të Davidit, Rebecca Loos, e cila pretendoi se kishte një lidhje me të. Loos madje kujtoi se e kapi Beckham në shtrat me modelen spanjolle Esther Cañadas gjatë një telefonate të dëshpëruar nga Victoria. David, në dokumentarin e tij të Netflix 2023, iu referua në mënyrë të paqartë kësaj periudhe si një kohë “e vështirë” dhe Victoria që pranoi se ishte periudha më e vështirë për ta, duke ndjerë se bota dhe njëri-tjetri ishin kundër tyre.

Bower nuk ndalet me kaq. Ai zhytet në lidhje të tjera të supozuara, duke përfshirë takimet me modelen Celina Laurie dhe pronaren e sallonit të bukurisë Danielle Heath, të cilat Beckham i ka mohuar. Rrëfimi fillon në Glastonbury 2017, ku flirtimi i supozuar i Beckham me DJ Lady Mary Charteris çoi në një konfrontim dramatik me Victoria-n, e cila fluturoi nga Nju-Jorku për t’u përballur me bashkëshortin e saj. Djali i tyre Brooklyn luajti paqeruajtësin në mes të kaosit, duke theksuar betejat e vazhdueshme të familjes.

Imazhi publik i çiftit mori goditje të mëtejshme me pretendimet për kimi të pamohueshme midis Beckham dhe aktores Charlize Theron në shortin e Kupës së Botës 2010. Bower gjithashtu detajon vështirësitë e Victoria-s me imazhin ndaj vetes, duke rrëfyer operacionet e saj të shumta në gjoks dhe ankesat për rezultatet. Perandoria financiare e Beckhams, e përforcuar nga sipërmarrje si Inter Miami CF dhe linja e modës së Victoria-s, bie në kontrast të fortë me anekdotat e koprracisë së tyre, duke përfshirë incidente në restorante dhe madje edhe në jahtin e Sir Elton John.

Pavarësisht stilit të tyre luksoz të jetesës, libri i Bower i portretizon Beckham-ët si kursimtarë dhe David që një herë që refuzoi të jepte bakshish në një kafene Hard Rock dhe Victoria duke u kursyer në një Pizza Express.

Vlera e tyre neto e kombinuar, tani në 575 milionë dollarë, është rritur ndjeshëm, megjithatë reputacioni i tyre mbetet nën vëzhgim të vazhdueshëm.

“The House of Beckham” i Tom Bower është më shumë se një koleksion thashethemesh të vjetra; është një kujtesë e ashpër e çmimit të famës. Historia e Beckhams, e shënjuar nga ambicia, skandali dhe mbijetesa, mbetet një sagë bindëse e një çifti që lundron në ujërat e pabesa të jetës publike, ndërsa përpiqet të mbajnë familjen e tyre të bashkuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: