Një tryezë përkujtimore për Martin Camajn do të mbahet këtë të premte, nga Autoriteti i Dosjeve.

Në 95-vjetorin e lindjes së shkrimtarit, një sërë institucionesh shqiptare e të huaja, janë bërë së bashku për të përcjellë dimensionin e plotë të albanologut, ndërsa aktiviteti mbahet në Pallatin presidencial me praninë e një sërë studiuesish të njohur të veprës së tij letrare dhe dosjes së tij të përndjekjes nga Ish-Sigurimi i Shtetit.

Pas aktiviteteve për Sabiha Kasimatin, të pushkatuarit për bombën në Ambasadën Sovjetike, apo shkencëtarët nën regjimin komunist, me një rivlerësim edhe për vendet e kujtesës, Autoriteti, mban një tryezë për Camajn, pas një debati të gjerë mbi dosjen e tij. Tashmë, partner me të është edhe Ish-Stasi gjerman që do të mund të japë përgjigje mbi pikëpyetjet për Camajn.

Repishti, drejtoreshë e Mbështetjes Shkencore në Autortitetin e Dosjeve kërkon të vërë në dukje se dosjet e ish-sigurimit u përkasin mekanizmave shtypës, ç’ka duhet pasur parasysh në leximin e tyre.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: