Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 53.776 raste nga 197.061 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.377 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 646 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 46.259 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.140.

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj një ditë më parë ka bërë të ditur se Kosova ka arritur të sigurojë 1 milion e 220 mijë vaksina antiCOVID.

Këtë Zemaj e bëri të ditur përmes një postimi në Facebook.

“Edhe një herë ju siguroj qytetarë të vendit tim që tashmë kemi siguruar 1,220,000 vaksina anti Covid”, ka shkruar Zemaj.

Ministri në detyrë ka kërkuar nga qytetarët që të vazhdojnë me respektimin e masave antiCOVID.

“Deri në arritjen e vaksinave anti COVID1-, të vazhdojmë t’i respektojmë masat, të mos i ngarkojmë institucionet shëndetësore dhe të gjithë të hospitalizuarit jo vetëm me COVID por edhe për nevojat dhe shërbimet tjera shëndetësore”, ka shkruar Zemaj.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb