Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu deklaroi se vettingu në drejtësi do të nisë vitin e ardhshëm.
Në konferencën për medie pas mbledhjes së ekzekutivit, Haxhiu tha se vettingu planifikohet të përfundojë brenda pesë vjetësh.

Pas miratimit në qeveri të koncept-dokumentit për vetting, Haxhiu iu bëri ftesë për takim edhe grupeve parlamentare për arritjen e një konsensusi për ndryshimet kushtetuese.

“Gjatë kësaj periudhe kohore planifikoj t’i bëjë ftesë të gjitha grupeve parlamentare në Kuvendin e Kosovës për takim, me qëllim të ndërtimin e konsensusit për reformën e thellë në drejtësi dhe anën tjetër me qëllim të mbështetjes së tyre për amendamentet kushtetuese për vettingut në sistemin e drejtësisë. Duke marrë parasysh se grupet parlamentare në Kuvend e kanë pasur edhe në fushatën zgjedhore vettingun në sistemin e drejtësisë, unë besoj që si qeveri do të marrim mbështetjen edhe të opozitës…planifikohet që i gjithë ky proces të nis në vitin e ardhshëm dhe të përfundojë brenda periudhës pesë vjeçare”, tha Haxhiu.

E pyetur për aksionin e sotëm në veri, ministrja e Drejtësisë, tha se kriminaliteti duhet të ndëshkohet dhe shkatërrohet në gjithë vendin.

“Ky operacion policor është në nivel vendi, ku përfshihet Prishtina, Peja, Mitrovica dhe Jugu dhe Veriu. Qëllimi i këtij aksioni është parandalimi i veprimeve kriminale, parandalimi i kontrabandës së mallrave dhe siç është thënë shkatërrimi i grupeve kriminale, prandaj e ka mbështetjen e Qeverisë së Kosovës, pasi kriminaliteti duhet të ndalohet dhe grupet kriminale duhet të ndëshkohen dhe shkatërrohen”, tha Haxhiu.

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb
Etiketa: