Pasione, intriga, skandale nga njëra anë, lumturi martesore dhe betimet e përjetshme të dashurisë të mbajtura nga ana tjetër.
Yjet dashurojnë si të gjithë njerëzit e zakonshëm, por dashuritë e tyre marrin përmasa kinematografike për shkak të famës së tyre dhe paparacëve. E megjithëse Historia është e mbushur me çifte të famshme, disa prej tyre kanë lënë gjurmë më shumë, me një ndryshim në pasion, kohëzgjatje apo skandale. Ka, për shembull, nga ata që pavarësisht atyre qe thuhen në gossip i qëndruan besnikë betimeve të dasmës për të qenë bashkë derisa vdekja t’i ndajë.

Ashtu si ylli grek me rrezatim ndërkombëtar dhe më vonë ministrja e kulturës Melina Merkouri dhe regjisori francez Jules Dassin, dashuria dhe martesa e të cilëve zgjati plot 28 ​​vjet, derisa u nda nga jeta në vitin 1994. Ose ylli britanik i rrokut David Bowie dhe supermodelja somaleze Iman, të cilët u dashuruan me shikim të parë në vitin 1990 në takimin e tyre të parë, u martuan dy vjet më vonë dhe jetuan së bashku derisa ai vdiq nga kanceri në 2016.

Melina Mercouri dhe Jules Dassin

Melina Merkuri
Melina Merkuri

David Bowie dhe Iman

Star Couples 10
Star Couples 10

Një nga çiftet më ikonë në këtë kategori është Humphrey Bogart dhe biondja verbuese Lorraine Bacall, dy legjenda të artë të Hollivudit, të cilët u takuan në xhirimet e filmit “To have and have not” në 1944 dhe u martuan vitin e ardhshëm, duke injoruar 25 vite diferencë në moshat e tyre. Deri në vdekjen e tij në 1956.

Humphrey Bogard dhe Lorraine Bacall

Star Couples 4
Star Couples 4

Paul Newman dhe Joan Woodward jetuan së bashku saktësisht gjysmë shekulli dashuri pasionante. Ata u takuan në vitin 1953 kur ai bëri debutimin e tij në Broadway dhe ajo u provua si studente. Tërheqja ishte e ndërsjellë, por Newman ishte i martuar. Kur ata u takuan përsëri në xhirimet e “The Long Hot Summer” në 1957, tërheqja u kthye në dashuri dhe divorci i Newman ishte rezultati i pashmangshëm. Ata u martuan një vit më vonë dhe qëndruan së bashku deri në fund të jetës së tij në 2008.

Paul Newman dhe Joan Woodward

Star Couples 5
Star Couples 5

Edhe pse ai, për shkak të bukurisë së tij mbresëlënëse që përputhej me talentin e tij, konsiderohej si një seks simbol i kohës, më vonë do të rrëfente se gruaja e tij, një aktore po aq e bukur dhe karizmatike, ishte ajo që e kishte kthyer në një makinë seksi. Disa nga letrat e guximshme të Newman drejtuar Woodward-it, së bashku me detajet e jetës së tyre të dashurisë dhe fotografitë anekdotike, ishin përmbajtja e librit Head Over Heels: Joanne Woodward and Paul Newman – A Love Affair in Words and Pictures, botuar vitin e kaluar nga vajza e tyre Melissa Newman.

Në raste të tjera, jeta merr ide nga kinemaja. Siç ndodhi me Blake Lively dhe Ryan Reynolds, të cilët luajtën aq bindshëm të dashuruarit në filmin “Green Lantern” në vitin 2010, saqë e besuan vetë.

Katërmbëdhjetë vjet më vonë – dymbëdhjetë prej të cilëve janë të martuar – katër fëmijë dhe shaka të panumërta në internet nga të dyja anët, ata ende e besojnë atë.

Të tjerëve, përsëri, iu desh të takoheshin disa herë në sheshe filmash dhe ngjarje shoqërore për të kuptuar se miqësia që kishte filluar t’i lidhte ishte thjesht faza fillestare e një dashurie të madhe. Në këtë kategori bëjnë pjesë Tom Hanks dhe Rita Wilson, rrugët e të cilëve u deshën për të kryqëzuar në dy filma (Bossom Buddies në 1981 dhe Vullnetarët në 1985) për të vendosur se nuk donin më të takoheshin rastësisht. Martesa e tyre tani numëron 36 vjet, dy fëmijë dhe shumë udhëtime në Greqi, atdheun e prindërve të Wilson, të cilin Hanks e ka dashur si të tijën.

Tom Hanks dhe Rita Wilson

Star Couples 9
Star Couples 9

Për çiftet e tjera, martesa nuk është një kusht i domosdoshëm për të qëndruar bashkë. Kurt Russell dhe Goldie Hawn u takuan në xhirimet e ‘The One and Only, Genuine, Original Family Band’ në vitin 1968, kur të dy bënë debutimin e tyre në film. Ata u takuan përsëri në vitin 1984 në xhirimet e ‘Swing Shift’, të dy të sapo ndarë nga ish-bashkëshortët e tyre dhe shkuan në takimin e tyre të parë po atë vit, në ditën e Shën Valentinit – sado klishe e dyshimtë që tingëllon. Pesëdhjetë vjet më vonë ata mbeten së bashku, ende të dashuruar dhe të palëkundur në vendimin e tyre fillestar për të mos shkëmbyer betimet e dasmës.

Goldie Hawn dhe Kurt Russell

Star Couples 8
Star Couples 8

Në ndryshim nga armiqtë e betuar të martesës, çiftet e tjera nuk martoheshin sepse nuk u lejohej. Legjendat e Hollivudit, Katharine Hepburn dhe Spencer Tracy, jetuan për 26 vjet një dashuri të madhe brenda dhe jashtë sheshit, të cilën as e zyrtarizuan dhe as e publikuan, sepse ai nuk mundi të divorcohej nga gruaja e tij, Louise. Lidhja e tyre e paligjshme ishte një nga sekretet e përbashkëta të Hollivudit – të gjithë e dinin, askush nuk foli. Dy aktorët fitues të çmimit Oscar ranë në dashuri në xhirimet e “Gruaja e Vitit” në vitin 1942. Për shkak të kimisë së tyre të pamohueshme në ekran, ata luajtën bashkë në tetë filma të tjerë.

E fundit e tyre ishte “Guess Who’s Coming Tonight” në vitin 1967. Pak ditë pas përfundimit të xhirimeve, Trejsi do të ndahej nga jeta në moshën 67-vjeçare. Në Oscar 1968, ata të dy u nominuan për performancat e tyre, ai pas vdekjes. Çmimin e fitoi vetëm Hepburn, por për shkak të pikëllimit nuk mund ta pranonte publikisht, dhe ajo nuk mori pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve. Vetëm në vitin 1983 ajo vendosi të zbulonte lidhjen që e përndiqte, kur edhe Louise Tracy kishte ndërruar jetë.

Spencer Tracy dhe Katharine Hepburn

Star Couples 1
Star Couples 1

Në kategorinë “dashuri të mallkuara”, ose të paktën aq të stuhishme sa ishin të dënuara të mos duronin, Oskarin e fitojnë Richard Burton dhe Liz Taylor, të cilët u martuan, u divorcuan, u martuan përsëri dhe u divorcuan përsëri, herën e dytë përfundimisht dhe në mënyrë të pakthyeshme, pasi qindra luftime homerike që ndoqën të njëjtin numër momentesh intensive pasioni. Falë bujarisë proverbiale të Burton, i cili pas çdo lufte i jepte të dashurit të tij një tjetër xhevahir me vlerë të patreguar, Taylor ka hyrë në histori si mbretëresha e diamanteve.

Po aq e stuhishme, por pa bizhuteritë e çmuara, ishte edhe dashuria e Dimitris Hornit dhe Elli Lambetit, të cilët ishin takuar kur ajo studionte në shkollën e dramës. Marrëdhënia e tyre pasionante zgjati vetëm gjashtë vjet dhe gjatë kësaj kohe dy aktorët kryesorë grekë kishin luajtur bashkë në shfaqje teatrale dhe në gjashtë nga filmat më të mirë të viteve 50, mes tyre “Zgjimi i së dielës” dhe “Kalpiki Lira”. Ata u ndanë papritmas në vitin 1959 pa e zbuluar kurrë arsyen dhe që atëherë nuk kanë punuar së bashku. Publiku nuk e kapërceu kurrë ndarjen e tyre – dhe ndoshta as ata.

Star Couples 2
Star Couples 2

Dimitris Horn Elli Lampeti

Dy vjet më parë, Frank Sinatra dhe Ava Gardner, një tjetër çift legjendar i Hollivudit, kishin njoftuar divorcin e tyre. Sinatra ishte divorcuar nga gruaja e tij e parë Nancy Barmato në vitin 1951 për t’u martuar me bukuroshen hyjnore Gardner. Sipas thashethemeve, ajo që i bashkoi ishte pasioni për seksin, por edhe për turpërimet e të gjitha llojeve. Ajo që i ndante ishin personazhet e tyre shpërthyes dhe tradhtitë e përsëritura që të dy bënin. Pas ndarjes së tyre, Sinatra u prish mendërisht dhe profesionalisht. Shumë vite më vonë, në vitin 2015, vajza e tij Nancy do të zbulonte se babai i saj kishte rrëfyer se martesa me Avan ishte gabimi më i madh i jetës së tij.

Star Couple
Star Couple

Sidoqoftë, romantikët e fundit të mbetur identifikohen më shumë me historinë e Benifers. Ben Affleck dhe Jennifer Lopez kishin një lidhje nga viti 2002. Dasma që kishin paralajmëruar për vitin 2003 u shty dhe në fillim të 2004 erdhi ndarja e tyre, që siç doli, nuk ishte përfundimtare. Çifti u rilidh në vitin 2021 dhe u martua në një ceremoni të suksesshme në Las Vegas në vitin 2022, me paparacët ende në hije dhe duke kapur zënkat dhe pajtimet e tyre edhe sot e kësaj dite. Ata mund të mos jenë çifti i famshëm më harmonik, por me siguri janë ata që po luftojnë për të konfirmuar klishenë se dashuritë e vërteta zgjasin ndoshta përgjithmonë.

Star Couples 6
Star Couples 6

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb