Greqia duket se do të marrë një tjetër vendim të ashpër për vaksinimin e detyrueshëm. Zëdhënësi i qeverisë, Giannis Oikonomou la të hapur mundësinë se vaksinim me detyrim mund të aplikohet dhe për mësuesit e priftërinjtë.

“Opsionet për zgjerimin e arsimit të detyrueshëm janë kudo, jo vetëm në shkolla. Në varësi të madhësisë së pandemisë dhe shkallës me të cilën vaksinimi është në rritje, është një opsion që duhet ta konsiderojmë gjithmonë në luftën kundër koronavirusit. Ekziston një opsion i detyrueshëm për të gjithë, ka edhe për mësuesit nëse ka nevojë, edhe pse normat e vaksinimit atje janë mjaft të larta”, – tha zëdhënësi.

Sa i përket fëmijëve, Oikonomou hodhi poshtë mundësinë e zbatimit të vaksinimit të detyrueshëm për ta.

“Për momentin nuk ka asnjë plan për fëmijët e detyrueshëm. Nëse kërkohet, ne do të bëjmë atë që është e drejtë për njerëzit që punojnë në zona kritike .”- shtoi ai. 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb